روند تربیت متخصصان طب سنتی در ایران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نفیسه حسینی یکتا در خصوص آخرین اخبار از کارآزمایی بالینی و تولید داروهای سنتی کمک کننده درمان کرونا گفت: ۱۱۰ طرح پژوهشی درباره مداخلات طب سنتی و داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی در دوره کرونا ثبت شد که از این تعداد ۸۳ طرح پایان یافته و ۳۲ مورد درخواست مجوز از سازمان غذا دارو داشتند. ۱۷ مورد از فرآورده‌های طبیعی از این سازمان مجوز گرفتند و ۱۰ مورد از آنها وارد بازار دارویی کشور شدند.

وی در خصوص اینکه آیا این داروها در سویه‌های جدید کرونا از جمله BA۴ و BA۵ تاثیرگذار است یا خیر؟ اظهار کرد: باتوجه به مکانیسم احتمالی داروها از جمله تنظیم سیستم ایمنی در مراحل مختلف بیماری، کاهش تکثیر ویروس یا جلوگیری از اتصال ویروس به گیرنده‌های سلولی، داروهای گیاهی می‌توانند در سویه‌های جدید کرونا موثر باشند اما برای پاسخ دقیق به این سوال لازم است کارآزمایی‌های بالینی دقیق‌تری با مشخص شدن نوع سویه انجام شود تا اثربخشی بر سویه‌های مختلف مشخص شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در خصوص میزان تاثیر استفاده از داروهای طب سنتی در روند بهبود بیماری کووید۱۹ گفت: طبق نتایجی که در کارآزمایی‌های بالینی گزارش شده  است بعضی از داروهای مجوز گرفته به کاهش شدت و مدت علائم و عوارض بیماری مانند تب، تنگی نفس، سرفه، خستگی  و بی‌اشتهایی کمک می‌کنند و برخی دیگر به کاهش طول بیماری و مدت بستری کمک می‌کنند.

حسینی یکتا گفت: در حال حاضر ۸ دانشکده و ۱۳ گروه طب سنتی در کشور داریم، ۲۹۷ دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی، ۴۴۷ فارغ التحصیل این رشته، ۳۴ دانشجوی دکترای تخصصی داروسازی سنتی و ۷۵ فارغ التحصیل این رشته در کشور داریم. درحوزه افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی تغییری در افزایش ظرفیت رشته طب سنتی ایرانی نداشته‌ایم. در حال حاضر در ۲۶ سلامتکده دانشگاهی به عنوان مراکز آموزشی درمانی ارائه خدمت صورت می‌گیرد.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: پیش‌نویسی برای تسهیل شرایط تاسیس سلامتکده تدوین شده که هنوز مورد قبول واقع نشده است اما، در دانشکده‌ها و مراکز دولتی حمایت‌هایی اتفاق افتاده است، در خصوص فعالان تجربی و بدون مدرک حوزه طب سنتی نیز دستورالعمل اجرایی ماده ۴ آیین‌نامه نحوه فعالیت فعالان طب‌سنتی برای ساماندهی فعالان تجربی و بدون مدرک طب سنتی در مردادماه ۱۴۰۱ به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، برنامه ادغام خدمات طب ایرانی در مراکز سطح ۲ و ۳ شبکه بهداشت و همچنین مراکز ناباروری سطح ۲ وجود دارد که در دست اقدام است.

پایان پیام/

مطالب مشابه