واردات سرم به کشور از سوی وزارت بهداشت ضروری است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی فاطمی در خصوص مباحث مطرح شده در زمینه کمبود سرم گفت: در حال حاضر کمبود سرم در کشور وجود دارد و بر همین اساس هم سرم فقط به داروخانه‌های منتخب و تعدادی از داروخانه‌های دولتی داده می‌شود، در حال حاضر سرم در داروخانه‌ها سهمیه‌بندی شده است، مراجعه با بیماری‌های گوارشی به مراکز درمانی افزایش یافته و بر همین اساس مصرف سرم افزایش یافته است.

وی در خصوص میزان تولید سرم در کشور اظهار کرد: روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بطری سرم در کشور تولید می‌شود که این میزان تولید، به اندازه نیاز کشور است و در نتیجه نباید کمبود سرم داشته باشیم، اما در برخی مقاطع مانند شرایط کنونی که بیماری‌های فصلی زیاد می‌شود، متأسفانه با کمبود سرم مواجه می‌شویم.

نایب رئیس انجمن داروسازان با تاکید بر ضرورت داشتن ذخیره استراتژیک در حوزه دارویی کشور گفت: هر کشوری باید ذخایر استراتژیک دارو داشته باشد تا در صورت کمبود، مردم دچار مشکل نشوند، اما متأسفانه ذخایر استراتژیک داروها به ویژه سرم طی دو سال شیوع کرونا به صفر رسیده و در حال حاضر به اندازه مصرف کشور است.

به گزارش ایسنا فاطمی در پایان اضافه کرد: در شرایط فعلی سرم‌های داخلی جوابگوی نیاز کشور نیستند و از طرفی در این مقطع که زائران اربعین در حال بازگشت هستند و ممکن است با بیماری‌های عفونی دستگاه گوارش، گرمازدگی و... مراجعه کنند، واردات سرم به کشور از سوی وزارت بهداشت ضروری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه