این‌بار نمایشی نیست، مهدی کلینیک واقعا افتتاح می‌شود
پزشکان و قانون: آقای دکتر ارزیابی شما از وضعیت تخت‌های فرسوده در وزارت بهداشت چیست؟

یکی از مشکلات اصلی در وزارت بهداشت، به روز رسانی تخت‌های فرسوده است. امروز قریب به ۴۸۵۰۰ تخت بیمارستانی در دست ساخت داریم و برنامه اصلی ما این است که بتوانیم ده هزار تخت را تا ابتدای سال ۱۴۰۲ با اولویت مناطق محروم بهره‌برداری کنیم. یکی از کارهای خیلی مهم و اساسی، وضعیت تخت‌های فرسوده استان تهران و به خصوص شهر تهران است. در حال حاضر در استان تهران و شهر تهران ۱۰ هزار تخت در دست ساخت داریم که امسال ۳ هزار تخت آن افتتاح خواهد شد.

پزشکان و قانون: در کدام بیمارستان‌ها؟

بیمارستان‌های بزرگ و اصلی تهران مثل بیمارستان مهدی کلینیک، بیمارستان حکیم و بیمارستان شهدای تجریش در آینده‌ نزدیک و به سرعت افتتاح خواهند شد. همچنین بیمارستان‌های شهریار و فردیس از پروژه‌های اولویت‌دار ماست که بتوانیم آنها را تا پایان سال مالی به افتتاح و بهره‌برداری برسانیم، اما در کنار آن حتما حواسمان به حوزه بهداشت هم است. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی‌بر توجه به زیرساخت‌های بهداشت، ما دو هزار پروژه بهداشتی را با اولویت مناطق محروم، مناطق مرزی و مناطق کم برخوردار برنامه‌ریزی کردیم. مطمئنا با اتفاق‌هایی که در پرداخت‌های ارزش افزوده ایجاد شده، ما می‌توانیم زیرساخت اجرای پرونده الکترونیک سلامت که برای آن خیلی تلاش کردیم و همچنین اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع را در کشور نهادینه کنیم.

پزشکان و قانون: آیا بیمارستان مهدی کلینیک واقعا افتتاح می‌شود؟ چون تا این لحظه قریب به سه مرتبه مراسم افتتاح آن برگزار شده است.

سیاست دولت سیزدهم افتتاح‌های نمایشی نیست، بلکه افتتاح‌های واقعی است. به خاطر شرایط خاصی که در بیمارستان امام داریم، اصرار داریم که مهدی کلینیک در ماه‌های آینده افتتاح شود. 

پزشکان و قانون: آیا برای تامین نیروی انسانی آن هم فکری کرده‌اید؟

در این راستا جلسات مختلفی با نهاد محترم ریاست جمهوری، سازمان اداری استخدامی و سازمان برنامه داشتیم تا بتوانیم مشکل نیروی انسانی را برطرف کنیم. مطمئنا تا پایان سال مالی این چند پروژه بزرگ را که شامل ۱۰ هزار تخت است، افتتاح خواهیم کرد. 

پزشکان و قانون: تجهیزات چطور؟ آیا تجهیزات مورد نیاز آنها هم تامین شده است؟

برنامه‌ کلی وزارت بهداشت در حوزه تجهیزات این است که وقتی پروژه‌ای به ۶۰ تا ۷۰ درصد می‌رسد، برای افتتاح و روند تجهیز آن اعلام آمادگی می‌شود. در حال حاضر قسمت اعظم تجهیزات مهدی کلینیک و شهدای تجریش ارسال شده و در حال چیدمان است. اما در مورد نیروی انسانی هفته گذشته توافقی با نهاد ریاست جمهوری، معاونت محترم اجرایی ریاست جمهور و مجموعه سازمان اداری استخدامی و سازمان برنامه داشتیم و فکر می‌کنم که بتوانیم ظرف چند هفته آینده میزان استخدامی‌ها را هم استخراج کنیم و براساس اولویت تخت‌های قابل افتتاح، به سرعت به مجموعه تزریق کنیم. 

پزشکان و قانون: به‌عنوان حرف آخر...

یک نکته مهم این است که در حال حاضر در وزارت بهداشت ۵۵۰۰ پروژه بهداشتی درمانی در قالب ۱۲ میلیون متر مربع، قریب به ۴۶۰۰ پروژه بهداشتی در قالب ۴۸۵۰۰ تخت و بیش از ۳۰۰ پایگاه اورژانس در دست ساخت داریم اما همه اینها یک طرف و آن وجود با برکت خیرین که یک پایگاه کوچک می‌سازند، یک آجر تهیه می‌کنند، یک عصا یا ویلچر می‌خرند، برای ما خیلی با ارزش‌تر است. به خاطر همین برای خدمات خوبی که خیرین انجام می‌دهند، سر تعظیم فرود می‌آوریم. نگاه وزارت بهداشت در حوزه خیرین کاملا منعطف، باز و همراه است و حضور آنها را مقدم بر حضور خودش در عرصه بهداشت و درمان می‌داند.

پزشکان و قانون:‌ ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

پایان پیام/

محسن طاهرمیرزایی محسن طاهرمیرزایی

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.