برگزاری پنجاهمین آزمون دستیاری تخصصی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید امیر پاشا طبائیان در خصوص برگزاری پنجاهمین آزمون دستیاری تخصصی گفت: در سال های پیش تاریخ ثابتی برای برگزاری آزمون دستیاری وجود نداشت، براساس مصوبه نشست شورای تخصصی، مقرر شده آزمون دستیاری در اردیبهشت ماه هر سال برگزار شود، بنابراین تاریخ پنجاهمین آزمون دستیاری تخصصی در نیمه دوم اردیبهشت سال 1402 انجام می شود.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس قانون، دانشجویان انصرافی نمی توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند، البته این موضوع می تواند به عنوان یک پیشنهاد در نشست شورای تخصصی مطرح و بررسی شود، افرادی که سرباز هستند یا برگ سبز نظام وظیفه دارند می توانند در پنجاهمین آزمون دستیاری تخصصی شرکت کنند. البته پزشک سربازها به شرط پایان سربازی و اتمام طرح تعهدات تا شهریورماه می توانند در دوره دستیاری حضور داشته باشند.

وی افزود: معیار بومی گزینی آزمون دستیاری 49، بر اساس نتایج آزمون برگزار شده است و دیگر آزمون جداگانه ای برگزار نمی شود، در نتیجه بعد از طی فرایند تکمیل ظرفیت، اگر رشته ای ظرفیت خالی داشت، از طریق طرح بومی گزینی اقدام می شود، آزمون دستیاری برای ارتقای سطح علمی پزشکان برگزار می شود، اظهارکرد: پزشکان عمومی فارغ التحصیلی که علاوه بر طرح تعهدات خدمت، طرح عدالت آموزشی هم دارند، طبق قانون مصوب مجلس نمی توانند در پنجاهمین آزمون دستیاری شرکت کنند، البته طرح موضوع کاهش دوره تعهدات در مجلس در دست بررسی است.

طبائیان گفت: منابع پنجاهمین آزمون دستیاری تعیین و درسایت دبیرخانه شورای آموزش تخصصی و سازمان سنجش بارگزاری شده است و هر تغییر در منابع آزمون در اوایل هر سال مشخص می شود، افراد فارغ التحصیلی که بورد تخصصی ندارند ولی دارای گواهی نامه هستند می توانند در آزمون دستیاری رشته های جراحی توراکس، قلب و اطفال شرکت کنند، ضرایب دروس در آزمون دستیاری پنجاهم مانند سال گذشته برداشته شده است و دفترچه آزمون در روز برگزاری به شرکت کنندگان برگشت داده می شود.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت درخصوص نتایج کسب شده چهل و نهمین آزمون دستیاری تصریح کرد: حدود 4 هزار نفر در مرحله اول آزمون پذیرش شدند که این مورد بی سابقه بود، صندلی خالی در رشته داخلی وجود نداشته و حتی افزایش ظرفیت هم داشتیم، در رشته های اطفال، بیهوشی وطب اورژانس نسبت به سال گذشته صندلی‌ های خالی کاهش یافته و این کاهش به ویژه در رشته کودکان و سپس بیهوشی اتفاق افتاده است.

به گزارش وبدا طبائیان در پایان با اشاره به اصلاحات انجام شده در مورد ارتقای پذیرش دستیاری تخصصی اضافه کرد: از مهمترین اقدامات انجام شده در این راستا می توان به انتخاب صد رشته محل در آزمون دستیاری و اصلاح نظام پرداخت به پزشکان و برداشت سقف کارکرد اشاره کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه