خدمات تشخیصی و درمان سل در کشورمان رایگان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهشید ناصحی با اشاره به مغفول واقع شدن بیماری سل بعد از پاندمی کرونا گفت: تمام تمرکز سیستم بهداشتی و درمانی کشورهای دنیا از جمله ایران بر کنترل کرونا معطوف شد و همین مسئله برنامه‌های معمول بهداشتی دیگر را تحت تأثیر قرار داد، افراد دیابتی، مبتلا به ایدز و سوء تعذیه و سرطان و همچنین دیالیزی‌ها استعداد بیشتری برای ابتلا به سل دارند.

وی افزود: سل و کرونا هر دو بیماری تنفسی هستند و عمدتا هم ریه را درگیر می‌کنند و شباهت‌هایی در علائم بالینی این دو وجود دارد اما معمولا سرفه‌ها در کرونا خشک و در بیماری سل خلط‌دار هستند، اوایل شیوع کرونا، هر کسی که سرفه داشت مردم و خود پزشکان فکر می‌کردند کرونا گرفتند. همه این عوامل و شرایط موجب افت ۳۰ درصدی شناسایی موارد سل در سال اول شیوع کرونا شد.

رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: متأسفانه با وجود اینکه دو سال و نیم از شیوع این بیماری گذشته و جامعه هم به کرونا عادت کرده اما همچنان ۱۵ درصد افت شناسایی موارد مبتلا به سل را داریم، بخشی از بیماران کرونایی دچار سندروم کووید مزمن می‌شوند و سرفه‌های آن‌ها ادامه پیدا می‌کند که این موضوع هم تشخیص سل را مشکل می‌کند.

به گزارش ایسنا ناصحی در پایان با بیان اینکه خدمات تشخیصی و درمان سل در کشورمان رایگان است گفت: افراد مشکوک و کسانی که سرفه آن‌ها بیش از دو هفته به همراه تب خفیف و تعریق شبانه به طول انجامد، می‌توانند به نزدیک‌ترین پایگاه و مرکز مراجعه کنند و از نظر بیماری سل بررسی شوند، اگر سل در افراد تشخیص داده شود درمان آنها رایگان خواهد بود ضمن اینکه خانواده آن‌ها نیز از این نظر ارزیابی رایگان و درمان می‌شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه