رفع کمبود آنتی‌بیوتیک کودکان تا هفته آینده
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سجاد اسماعیلی در خصوص برخی کمبودهای مقطعی ایجاد شده در اقلام دارویی نظیر آنتی بیوتیک کودکان و همچنین سرم‌های تزریقی، ضمن تاکید بر اینکه "کمبود" به معنای "عدم تامین" نبوده است گفت: مبحث کمبود آنتی بیوتیک کودکان، موضوعی است که از حدود ۱۰ روز گذشته مطرح است و اقدامات لازم برای دسترسی به آن نیز انجام شده است.

وی تاکید کرد: البته "کمبود" به معنای "عدم تامین" نیست چراکه در نیمه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۱۷ میلیون عدد شربت آنتی بیوتیک کودکان تولید شده است؛ رقمی معادل کل سال ۱۴۰۰. بنابراین با افزایش بی رویه مصرف این آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور مواجه شدیم به طوری که مبتلایان سرماخوردگی یا کرونا که به صورت سرپایی مداوا می‌شدند، با وجود آنکه نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارند اما، عمدتا برای این گروه بیماران آنتی بیوتیک تجویز شده و همین موضوع سبب شده تا در این گروه از داروها مصرف خارج از عرف داشته باشیم. بر همین اساس مجددا تاکید می‌شود که کمبود به معنای عدم تامین نبوده است.

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص اقدامات انجام شده در جهت دسترسی سریع‌تر به آنتی‌بیوتیک‌های کودکان گفت: جلسات متعددی با شرکت‌های تولید کننده برگزار و برنامه تولید آنها اخذ و مجددا تعهد گرفته شده تا طبق زمان‌بندی، تولید را در سریع‌ترین زمان انجام و دارو را به بازار برسانند. بر همین اساس هم تولید کنندگان شربت‌های آنتی بیوتیک کودکان به صورت سه شیفت فعالند تا دارو در سریع‌ترین زمان به داروخانه‌ها برسد. محصولات تولیدی فعلی هم به سرعت توزیع می‌شود و به داروخانه‌ها می رسد.

اسماعیلی به اقدامات انجام شده برای واردات آنتی بیوتیک‌های کودکان نیز اشاره کرد و گفت: در کنار بحث تولید و به جهت دسترسی سریع‌تر، برای واردات نیز اقدام شده است و تا آخر هفته محموله شربت‌های آنتی بیوتیک کودکان وارد کشور می‌شود و توزیع آن نیز از اوایل هفته آینده شروع می‌شود. بر این اساس به دنبال اقداماتی که صورت گرفته امیدواریم تا اوایل هفته آینده دسترسی به شربت‌های آنتی‌بیوتیک کودکان در کشور پایدار شود، به دنبال دستور رییس جمهور نیز اقدامات در جهت رفع کمبودهای دارویی با سرعت بیشتری پیگیری می‌شود و مشکل آنتی بیوتیک کودکان هفته آینده رفع خواهد شد.

وی در خصوص برخورد با متخلفان عرصه دارو نیز اظهار کرد: طی ماه گذشته با چهار شرکت پخش متخلف برخورد قانونی لازم صورت گرفت به صورتی که دو شرکت تعطیل و دو شرکت نیز تعلیق شدند. عدم ثبت یا ثبت نادرست اطلاعات در سامانه تی‌تیک سازمان غذا و دارو، توزیع نادرست دارو و ... از جمله موارد تخلف این شرکت‌ها بوده است.

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو به دستور وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا ودارو برای برخورد با متخلفان عرصه دارو اشاره کرد و ادامه داد: در بحث آنتی بیوتیک‌ها، گزارش‌هایی حاکی از آن است که در مواردی ماده اولیه موجود بوده اما تولید کننده اقدام به تولید نکرده و در مواردی هم محصول نهایی موجود بوده اما احتکار شده است. این موارد در حال بررسی است و در صورت اثبات تخلف با قاطعیت برخورد لازم صورت می‌گیرد و متخلفان به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

اسماعیلی در خصوص کمبود سرم‌های تزریقی، ضمن اعلام رفع این کمبودها، به ایسنا توضیح داد: در مقطعی از تابستان به دلیل گرمای شدید هوا، مجددا مصرف سرم در کشور زیاد شد و از طرفی هم برای برخی بیماران از جمله موارد سرماخوردگی به صورت بی‌رویه سرم تجویز شد؛ این درحالیست که بسیاری از این بیماران اندیکاسیون استفاده از سرم را نداشته‌اند.

به گزارش ایسنا وی در پایان تامین سرم در سال جاری را بی‌سابقه خواند و افزود: تنها در ماه گذشته "شهریورماه" حدود ۱۷ و نیم میلیون عدد سرم در کشور تامین شده است که ۱۵ میلیون عدد آن تولید داخل و ۲.۵  میلیون آن از طریق واردات بوده و این میزان بیشتر از متوسط ماهیانه مصرف سال گذشته بوده است. در حال حاضر هم همچنان بحث واردات و تولید داخل سرم‌های تزریقی در کشور پیگیری می‌شود و برخی تولیدکنندگان سرم نیز به صورت سه شیفته فعالند تا نیاز بازار تامین شود، در حال حاضر کمبود سرم رفع شده است، طبق گزارش‌های دریافتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، سرم به میزان کافی در سراسر  کشور موجود است.

پایان پیام/

مطالب مشابه