تعداد بیماران دارای علائم تنفسی افزایش یافته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید کریمی با بیان اینکه روزانه حدود ۳۰ هزار نفر به کلینیک های سرپایی مراجعه می کنند که در پی آن ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ نفر بستری شده اند گفت: با بررسی های صورت گرفته و انجام نمونه گیری در بیش از 2000 نفر، تست آنفلوآنزا بالای 50 درصد مثبت شده است در حالی که وضعیت مثبت شدن تست کرونا کمتر از ده درصد است و خوشبختانه در حال حاضر وضعیت کشور از نظر بیماری کرونا نگران کننده نیست.

وی با اشاره به علائم آنفلوانزا افزود: تب، سرفه، بدن درد شدید، در بعضی موارد علائم گوارشی همچون استفراغ و ... از علائم نمود آنفلوآنزا است. تب به صورت ناگهانی همراه با بیحالی شدید ظاهر می شود. در مجموع خطرات آنفلوآنزا نسبت به کرونا کمتر و طول دوره کوتاه تر است، بیماری آنفلوآنزا قدیمی است و واکسن ها بر آن بسیار موثر هستند اما ضرورتی ندارد تمام افراد واکسن را تزریق  کنند. افراد دارای بیماری قلبی، تنفسی، کلیوی، بیماران دارای دیابت کنترل نشده، افراد دارای بیماری زمینه ای دارای نقص ایمنی، افراد سالمند و زنان باردار مستعد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا هستند و باید واکسن را تزریق کنند. در هفته گذشته نزدیک به ۲ میلیون دُز واکسن آنفلوآنزا در کشور توزیع شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر بیماری آنفلوآنزا که در کشور شیوع  پیدا کرده همان سویه های قدیمی H1N1  و H3N2 است. در ۲ سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط مردم ویروس، زیاد نمود پیدا نکرد اما با کاهش رعایت شیوه نامه هاو افزایش برخورد سیستم ایمنی با ویروس بیماری خودش را نشان داده است، یکی از مهم ترین درمانهای آنفلوآنزا استراحت است. افراد مبتلا به این ویروس باید پنج روز تا یک هفته استراحت کنند. استفاده از ماسک، شستن دست ها،  فاصله گذاری اجتماعی و خود مراقبتی به خصوص در افراد دارای بیماری زمینه ای تاثیر چشم گیری در کاهش ابتلا دارد.

کریمی گفت: ایمنی ناشی از واکسن در خصوص کرونا بعد از گذشت 6 ماه کاهش می باید، توصیه می شود افرادی که شش ماه از تزریق نوبت قبلی واکسن خود گذشته است برای تزریق دُز یاد آور  اقدام کنند، با توجه به اینکه تجربه در خصوص کرونا، کم و در حدود دو سه سال اخیر است نمی توان پیش بینی قطعی از آینده ویروس کرد. کرونا به تدریج مانند آنفلوآنزا خواهد شد که با باید یکبار سالیانه واکسن را بزنیم معمولا بیماری های ویروسی اینگونه است که از حالت پاندمی خارج و به صورت محلی و کشوری و منطقه ای در می آید، کادر درمان جانانه با ویروس کرونا مقابله کرده اند و در حال حاضر شرایط بهتر و زمان تنفسی ایجاد شده است. آمادگی های ایجاد شده و  زیرساخت ها حفظ خواهد شد تا در صورت بروز مشکل بلافاصله وارد عمل شویم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر سالیانه حدود 2200 پزشک متخصص در تمام رشته ها کشور فارغ التحصیل می شوند. مشکلی در توزیع وجود ندارد چرا که توزیع به صورت عادلانه، از طریق سامانه و برحسب نیاز صورت می گیرد. مسئله جدی ماندگاری پزشکان است که بعد از دو سال طرح تعهد نیروی انسانی، پزشکان به سمت مناطق برخوردار می روند. ماندگاری پزشکان مسائل مختلفی از جمله امکانات رفاهی، معیشتی، مالی و ... را شامل و فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست بلکه تمام مسئولین شهر و استان باید تلاش نمایند تا شرایط ماندگاری پزشکان را فراهم نمایند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در سال جاری اقدامات خوبی جهت ایجاد انگیزه و ماندگاری پزشکان صورت گرفته از جمله برای حمایت بیشتر سقف کارانه در مناطق محروم برداشته شده و پلکان مربوط به درآمد پزشکان اصلاح  و همچنین میزان تعرفه در بخش دولتی و خصوصی به هم نزدیک شد تا پزشکان در بیمارستان های دولتی فعالیت بیشتری داشته باشند، تعرفه ها نسبت به سایر هزینه های پزشکی، افزایش منطقی نداشته است. بیمه ها باید تقویت شوند تا هزینه تمام شده خدمات پزشکی از طریق آنها و نه از جیب مردم صورت گیرد، پرداخت تعرفه ها باید براساس قیمت تمام شده و به صورت منطقی و با حمایت بیمه ها صورت گیرد تا ماندگاری پزشکان و کادر درمان در تمام نظام سلامت افزایش یابد.

به گزارش وبدا کریمی در پایان اضافه کرد: 700 خدمت در حوزه دندان پزشکی وجود داد که 267 مورد تعرفه گذاری شده اند. از این تعداد فقط حدود 15 مورد تحت پوشش بیمه قرار دارد. تلاش ما این است منابعی از طریق بیمه ها فراهم شود تا خدمات دندانپزشکی تحت پوشش قرار گیرند همچنین زیرساخت های بخش دولتی نیز در حال تقویت است تا خدمت رسانی در این مراکز بیشتر صورت گیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه