بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی بیمه تامین اجتماعی به مراکز درمانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید کریمی در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن اعلام این خبر گفت: یکی از چالش های اصلی ما و اعتراضات معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، بدهی های بیمه تامین اجتماعی به بیمارستان ها و مراکز درمانی است که پرداخت نشده است و نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: این بدهی ۱۰ ماه تا یکسال است که به مراکز مختلف بیمارستانی در کشور پرداخت نشده و بیمارستان ها را با مشکلات عدیده مواجه کرده است، ۹۰ درصد درآمد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در بخش بستری از بیمه ها و ۱۰ درصد درآمد آنها فرانشیزی است که از بیمار اخذ می کنند، ۵۰ درصد مردم بیمه تامین اجتماعی هستند و در برخی شهرها مثل اصفهان ۶۰ درصد مردم بیمه تامین اجتماعی هستند. حال حساب کنید یک مرکز درمانی ۹۰ درصد درآمدش را بیمه ندهد، چه اتفاقی می افتد و بیمارستان چگونه می تواند سرپا باشد؟

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: البته به اطلاع معاونان درمان رسانده شد که این طلب‌ها از طریق مقام عالی وزارت و مدیران دولت نیز در حال پیگیری است، تا خدای نخواسته خدمت رسانی ها دچار اختلال نشود، معاونت درمان یکی از معاونت های پرکار است، زیرا درمان یک کار شبانه روزی در تمام هفته است و کارهایش بسیار نیاز به هماهنگی دارد، به ویژه در دوره جدید که بحث تعالی خدمات و عدالت مطرح است این مباحث باید به صورت آبشاری به معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور منتقل شود.

کریمی تصریح کرد: چند اقدام که قبلا اجرایی شده، در اجلاس اخیر مورد تاکید قرار گرفت. از جمله تاکید ما در این اجلاس بر برنامه پزشک خانواده بود، چون قرار است ان‌شالله این برنامه به زودی عملیاتی شود، در بحث مراکز ناباروری نیز که قبلا توصیه ها و دستورالعمل‌هایش ابلاغ شده است و تعداد زیادی مراکز ناباروری در کشور راه اندازی شده، تاکید شد حتما تا پایان سال مابقی دانشگاه نیز مراکز ناباروری سطح دو را راه اندازی کنند، تدوین بسته خدمات دندانپزشکی نیز در این اجلاس مطرح شد که در حال تدوین است و انشالله قرار است که یک تعالی در خدمات دندانپزشکی کشور اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: بحث بازتوزیع درآمدهای اختصاصی را نیز در اجلاس اخیر معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور مطرح کردیم که با توجه به اصلاح سقف و پلکان کارانه صورت گرفته است و توضیحاتش برای معاونان درمان دانشگاه ها ارائه شد، معاونت های درمان دانشگاه ها نیز چالش های خود را مطرح کرده و جواب پرسش های خود را از مدیران ستادی دریافت می کنند، طبق قراری که داریم ان‌شاءالله نزدیک به ۸۰ دستگاه ام آر آی تا آخر سال به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحویل داده خواهد شد. ۴۰ دستگاه با وام بانک جهانی و ۴۰ دستگاه با قراردادهای هیات امنا تهیه شده است، تهیه ۳۵ دستگاه سنگ شکن برون اندامی نیز نهایی شده که تا پایان سال تحویل دانشگاه های علوم پزشکی کشور می شود. 

به گزارش ایسنا معاون درمان وزارت بهداشت در پایان در خصوص حمایت از معاونت‌های درمان دانشگاه های علوم پزشکی اظهار کرد: از مبالغ قابل توجه اعتباری که بنا به دستور مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره ارزی دریافت شده، نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومان بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده است و ۶ هزار میلیارد نیز پرداخت دارویی به دانشگاه‌ها بوده است. بنابراین تلاش شده تا جایی که می‌شود برای تقویت معاونت درمان دانشگاه‌ها پرداختی‌هایی به مراکز داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه