وضعیت بیماری های قلبی عروقی در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا مهدوی از بیماری‌های قلبی عروقی به عنوان شایع‌ترین علت مرگ و میر در اغلب جوامع نام برد و گفت: بیماری‌های قلبی، در رده اول بار بیماری‌ها قرار دارد، عروق کرونر منجر به سکته قلبی و مغزی می‌شود، حدود ۴۳ درصد مرگ‌ها در کشور ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: افزایش جمعیت سالمندی و تغییر سبک زندگی، باعث افزایش شیوع بیماری‌های قلبی عروقی شده است، فشارخون بالا را در رأس علل ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی است، فشارخون بالا، یکی از علل وقوع سکته‌های مغزی و قلبی است.

وی به برنامه "ایراپن" که از سال ۹۵ شروع شده است اشاره کرد و افزود: از سال‌ها قبل برنامه‌هایی برای کنترل فشارخون و دیابت در سطح یک، دنبال می‌شود و از سال ۹۵ نیز برنامه "ایراپن" در وزارت بهداشت طراحی شده که خطرسنجی بیماری‌های قلبی عروقی را در افراد بالای ۳۰ سال دنبال می‌کند.

مهدوی به بررسی عوامل خطر بروز بیماری‌های قلبی در افراد بالای ۳۰ سال اشاره کرد و گفت: با مطالعه و بررسی وضعیت کلسترول، فشارخون، دخانیات و..، در این افراد، می‌خواهیم بدانیم در طول ۱۰ سال آینده، چقدر احتمال دارد که بیماری‌های قلبی عروقی برای این افراد، حادثه کُشنده یا غیر کُشنده رخ بدهد. لذا، بر اساس میزان خطر، یک سری مداخلات برای آنها انجام می‌شود و تحت مراقبت‌های دارویی قرار می‌گیرند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در پایان گفت: افراد بالای ۳۰ سال در شهرها هر سه ماه یکبار به پزشک مراجعه می‌کنند و در روستاها، هر ماه به مراقبین سلامت و بهورزان مراجعه می‌کنند، این پیمایش هر ۵ سال انجام می‌شود، بر اساس این مطالعه، عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر اعم از فشارخون، چربی خون، قند خون و…، را چک می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه