افزایش بیماری‌های تنفسی نتیجه تغییر اقلیم است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جعفر جندقی گفت تغییرات اقلیمی موجب گرم شدن زمین، افزایش دی اکسید کربن، بالا آمدن سطح آب دریاها، سیلاب‌ها، تغییرات آب و هوایی، گرد و غبار، کاهش آب، باران‌های سیل آسا و به هم ریختگی فصول شده است، میزان انرژی تا سال ۲۰۳۰ به ۲.۶ وات بر متر مربع و در سال ۲۰۹۰ به ۸.۵ وات بر متر مربع می‌رسد. وقتی درجه حرارت در مقیاس جهانی بیشتر از ۳ درجه بالا رود، کره زمین دیگر جای زندگی نخواهد بود.

وی  افزایش بیماری‌هایی نظیر وبا را محصول این وضعیت دانست و افزود: سیاست‌ها باید به سمت تغییر سیستم پیش رود. ارتقای سطح دانش مردم درباره بیماری‌ها، ایمنی آب و غذا، بهره‌گیری از توان سازمان‌های مردم نهاد، به روز رسانی راهنماهای بالینی، افزایش آگاهی در سطح دانشگاه‌ها و جامعه و افزایش آگاهی کارکنان سلامت به مهار تبعات تغییرات اقلیمی کمک می کند، در سطح وزارت بهداشت یک کمیته ملی در مورد تغییرات اقلیم داریم و دو برنامه ملی نیز با همکاری سازمان بهداشت جهانی و یونیدو در حال اجراست.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از تهیه نقشه ارزیابی ملی این تغییرات در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ خبر داد و گفت: باید به سمت کاهش مصرف انرژی‌های فسیلی و تولید انرژی پاک و توسعه کشاورزی هایتک در جهت کاهش مصرف آب پیش رویم، در بخشی از جغرافیای کشور ۳۴۰ روز آفتابی در سال داریم، با استفاده از این فرصت قادر هستیم نیمی از انرژی کشور را از این راه تولید کنیم.

به گزارش ایسنا جندقی در پایان یادآور شد: در شش استان کشور با انجام اقداماتی در مورد آب و هواهای سرد، گرم، خشک و معتدل و همچنین بلایا، جمعیت و محیط و سلامت توانسته‌ایم اطلاعات لازم را به دست آوریم، تجمیع اطلاعات مختلف به دست آمده توسط ارگان‌های مختلف در عرصه سلامت اهمیت زیادی دارد، با تجمیع این اطلاعات می توانیم وضعیت سلامت را بهتر ترسیم کرده و برنامه ریزی بهتری داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه