سوء‌ تغذیه علت مستقیم و غیرمستقیم ۶۰ درصدمرگ‌ومیر کودکان ایرانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد ملک‌زاده در سمینار امنیت غذایی کودکان که در شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد گفت: سوء‌ تغذيه علت مستقيم و غيرمستقيم 60 درصد از مرگ كودكان ايراني است، براساس نتايج مطالعات سال 74 در ايران، 20 درصد كودكان به كوتاهي قد، 7/1 درصد به لاغري "وزن براي قد" و 16/6 درصد به كم وزني "وزن براي سن" و در مجموع 43/7 درصد به سوء تغذيه و عوارض آن دچار بوده‌اند.

وی افزود: این آمار در مناطق روستایی کشور به حدود دو برابر افزایش پیدا می‌کند. براساس مطالعات، در چهار استان کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و ایلام، کوتاهی قد، کم‌وزنی و لاغری شیوع بالایی دارد که ناشی از سوءتغذیه است، علاوه بر سوءتغذیه کودکان، در سال‌های گذشته، افزایش چشمگیر قیمت مواد پروتئینی مثل گوشت قرمز باعث شده بسیاری از خانوارهای بی‌بضاعت و حتی طبقه متوسط، مصرف مواد پروتئینی را کاهش دهند.

IMG_20221126_155037_754.jpg 145.15 KB


در ادامه احسان کریمی‌زاده دبیر سمینار امنیت غذایی کودکان هم طی سخنانی، هدف از برگزاری سمینار امنیت غذایی را ارتقاء سطح آگاهی کارشناسان و مسئولین ذیربط و همچنین حمایت طلبی از خیرین دانست و گفت: در این سمینار با هم‌افزایی و همراهی وصف‌ناپذیر مسئولین مرتبط و خیرین سلامت در شهرستان دنا به بررسی کامل و جامع وضعیت سوتغذیه، مشکلات اختلال رشد و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات تغذیه‌ای توسط اساتید مجرب از دانشگاه علوم پزشکی استان پرداخته شد.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف اصلی این سمینار، شروع و پایه‌ریزی کارگروهی با عضویت نهادها و سازمان‌های مربوطه، جهت هدفمندسازی و قانونمند کردن توزیع حمایت نهادهای دولتی و خیریه در زمینه تغذیه است، در آینده نزدیک، پژوهشی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و شبکه بهداشت و درمان دنا با هدف جمع آوری دقیق اطلاعات تغذیه‌ای و وضعیت کودکان استان انجام خواهد شد.

بنابر اعلام روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دنا ستار هدایتخواه، عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج و دبیر کمیته انقلاب فرهنگی نیز در پایان این مراسم به بررسی جایگاه تغذیه سالم از دیدگاه اسلام و قرآن پرداخت و راهکارهای لازم جهت حمایت افراد کم برخوردار از تغذیه سالم و ایمن را تشریح کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه