تابلو مطب و سرنسخه پزشکان استاندارد می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، شیرین شجاعی در خصوص وضعیت ساماندهی تابلوی مطب‌ پزشکان که از سال‌ها پیش مطرح بوده، ‌گفت: آیین‌نامه مربوط به ساماندهی و یکپارچه‌سازی تابلو مطب پزشکان بازنگری و به‌روز شده است.

وی افزود: به موجب بند ج ماده سه قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی، تدوین و تصویب مقررات و ضوابط خاص صنفی مربوط به استاندارد کردن تابلوها و سرنسخه‌های مؤسسات پزشکی و پزشکان شاغل حرف پزشکی و وابسته پزشکی برعهده نظام پزشکی است. با توجه به مسئولیت شناور نظارت بر تابلو، میان معاونت درمان دانشگاه‌ها و سازمان نظام پزشکی، نظارت بر تابلوها یک وظیفه مغفول بوده و پزشکان بدون نظارت دانشگاه‌ها و بدون داشتن اطلاعات کافی و با مشاوره گرفتن از افراد فاقد صلاحیت، تابلوهای خود را تهیه و نصب کرده‌اند اما با تصویب آیین‌نامه استانداردسازی تابلو، مهر، سرنسخه و کارت ویزیت مؤسسات پزشکی، مطب‌ها و دفاتر کار شاغلان حرف پزشکی در مهرماه ۱۳۹۹، وظایف نظارتی و ایجاد زیرساخت‌های نظارتی به سازمان نظام پزشکی محول شده و تأسیس سامانه تابلو بر عهده این سازمان گذاشته شد.

مدیر کل نظارت، ارزشیابی و اعتبار بخشی سازمان نظام پزشکی گفت: بر این اساس قرار شد سامانه‌ای برای پزشکان طراحی شود تا در آن قوانین و مسائل مربوط به محتوای تابلوهای پزشکان و استانداردهای مورد نظر در آن واقف شوند، تابلو مطب‌هایشان را بر اساس این دستورالعمل‌ها استانداردسازی کرده و سپس تصویر تابلو استاندارد شده را در سامانه بارگذاری کنند تا مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین در حال حاضر سامانه‌ای با عنوان سامانه تابلوی مطب و دفترکار ایجاد شده و ضمن نمایش الگوی تابلوی استاندارد هر یک از مطب‌ها و دفاتر کار در میز شخصی الکترونیک اعضای سازمان نظام پزشکی، به صورت خودکار امکان ثبت تصویر تابلوی مطب و دفتر کار را نیز در میز شخصی الکترونیک اعضای سازمان ایجاد کرده است.

شجاعی از اجرای پایلوت سامانه تابلوی مطب و دفتر کار از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در ۱۲ نظام پزشکی که شامل نظام پزشکی‌های ساوجبلاغ، رشت، لنگرود، زرند، مسجدسلیمان، سمنان، گرگان، نجف آباد، جویبار، اهواز، بهبهان و دشتستان بوده خبر داد و گفت: در نهایت هم در تاریخ اول آذر ماه ۱۴۰۱ دسترسی این سامانه به صورت سراسری برای کلیه پزشکان صاحب پروانه طبابت ایجاد شد. بر این‌ اساس دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور می‌توانند تصاویر تابلوهای بارگزاری شده در سامانه را بررسی کنند.

وی در خصوص استانداردهای کلی تابلو مطب پزشکان، گفت: در تابلو مطب پزشکان درج نام و نام خانوادگی پزشک و عنوان پروانه مطب الزامی است، در خصوص سایر عناوین مجاز قابل درج در تابلو نیز در آیین‌نامه استانداردسازی تابلو که در سال ۱۳۸۶ تصویب شد، دارندگان مدرک دکترای پزشکی اجازه داشتند بدون محدودیت در انتخاب عناوین، رشته‌های مورد دلخواه خود را درج کنند و این رشته‌ها شامل انواع رشته‌های جراحی و تهاجمی نیز می‌شد، اما در آیین نامه مصوب سال ۱۳۹۹ این عناوین توسط شورای عالی نظام پزشکی برای گروه‌های مختلف تعیین و ابلاغ شد و بر این اساس پزشکان هم می‌توانند عناوین مورد نظر در گروه خودشان را انتخاب کنند.

به گزارش ایسنا مدیر کل نظارت، ارزشیابی و اعتبار بخشی سازمان نظام پزشکی در پایان اضافه کرد: مهر، سرنسخه و کارت ویزیت پزشکان نیز مشمول آیین‌نامه "استانداردسازی تابلو، مهر، سرنسخه و کارت ویزیت مؤسسات پزشکی، مطب‌ها و دفاترکار شاغلان حرف پزشکی" بوده و موارد الزامی و اختیاری در این آیین نامه مشخص شده است.

گفتنی است آیین نامه استانداردسازی تابلو، مهر، سرنسخه و کارت ویزیت را می‌توانید در لینک مشاهده کنید.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه