آدم‌های فاقد تخصص در حوزه دارو دخالت می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، آرش محبوبی به دلایل بروز کمبود دارو در کشور اشاره کرد و گفت: دو دلیل برای بروز این کمبود وجود دارد، نخست سوءمدیریت و دوم مصرف دارو است، دخالت‌های نهادهای غیرمرتبط در حوزه سلامت جای انتقاد دارد، دارو یک حوزه تخصصی است، اما می‌بینیم آدم‌های فاقد تخصص از نهادهای غیر مرتبط در این حوزه دخالت می‌کنند که هنوز هم این دخالت‌ها ادامه دارد.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران به موضوع مصرف دارو اشاره کرد و ادامه داد: ما دو نوع مصرف داریم که یک نوع آن مصرف در داروخانه‌ها است و نوع دوم آن مصرف توسط مردم است.

وی با انتقاد از افزایش بی رویه تأسیس داروخانه‌ها گفت: در یک سال گذشته شاهد افزایش ۳۰ درصدی داروخانه‌های بخش خصوصی بوده ایم که این داروخانه‌ها نیاز به "انبارک" دارند و داروها در این انبارک ها نگهداری می‌شود، به تبع افزایش داروخانه‌ها تولید افزایش نمی‌یابد و در نتیجه، داروهای تولیدی در کشور در بین تعداد بیشتری از داروخانه‌ها توزیع می‌شود و در انبار داروخانه‌ها می‌ماند.

به گزارش مهر محبوبی در پایان به طرح دارویاری اشاره کرد و گفت: اگر طرح دارویاری اجرا نمی‌شد اوضاع کنونی دارو بدتر شده بود، البته برای موفقیت طرح دارویاری، سازمان برنامه و بودجه باید به بیمه‌ها بودجه تزریق کند. زیرا اگر بودجه دارویاری به موقع در اختیار بیمه‌ها قرار نگیرد داروخانه‌ها نیز دچار مشکل نقدینگی خواهند شد و ما نگران همین موضوع هستیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه