هشدار کمبود دارو را سیاه نمایی تلقی کردند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج خسرونیا در واکنش به ادعای مصرف بیش از اندازه دارو در هشت ماه نخست امسال که باعث بروز کمبود دارو در کشور شده است گفت: من با این نظریه مخالفم، زیرا مصرف دارو به خصوص آنتی بیوتیک ها در ایران نسبت به سایر کشورها بیشتر است و هیچ فرقی با سال‌های گذشته ندارد.

وی در توضیح دلایل بروز کمبودهای دارویی در کشور افزود: مشکلاتی که در هدم کنترل بازار دارو پیش آمد و همچنین، سهل انگاری بعضی از شرکت‌های تولید دارو و وارد کنندگان دارو، باعث شد که در تأمین مواد اولیه تولید دارو با مشکل و کمبود مواجه شویم که عمدی یا غیرعمدی بودن آن مشخص نیست.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران ادامه داد: از سوی دیگر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیز در مدیریت بازار دارویی کشور اهمال کردند، از سال گذشته همه می‌گفتند خطر کمبود دارو وجود دارد، متأسفانه این هشدار را سیاه نمایی تلقی کردند، اما دیدیم که دچار کمبود شویم.

به گزارش مهر خسرونیا در پایان به قاچاق دارو نیز اشاره کرد و گفت: قاچاق دارو به کشورهای همسایه و اطراف، یکی دیگر از دلایل بروز کمبود دارو در کشور بود، در خصوص اثرات اجرای طرح دارویاری نیز باید گفت این طرح روی کاغذ خوب بود، اما در اجرا با مشکلاتی برای بیماران همراه بوده است.

پایان پیام/