وزارت بهداشت در حال تحقیق درباره ابر متان در جنوب تهران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس شاهسونی با اشاره به اینکه اکنون مهم‌ترین آلاینده در هوای کلانشهر تهران ذرات معلق PM۲.۵ است گفت: این ذرات اثرات زیادی بر سلامت انسان دارد و مهم‌ترین عامل خطرناک در هوا برای انسان‌ها است.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مهم‌ترین عامل ایجاد آلودگی ذرات معلق PM۲.۵، وسایل نقلیه، خودروهای سنگین، دیزلی و فرسوده هستند گفت: در مورد معاینه فنی موتورسیکلت‌ها نیز اقدامی صورت نگرفته است به شکلی که ما ۱۱.۵میلیون موتورسیکلت در کشور داریم که ۹۰ درصد این تعداد فرسوده هستند و عمدتا معاینه فنی آن‌ها انجام نمی‌شود. در مورد کامیون‌ها و خودروهای دیزلی هم می‌بایست این خودروها مجهز به فیلتر دوده شوند که این اقدام هم انجام نشده است.


وی در خصوص اخبار اخیر منتشر شده درباره وجود ابر متان در جنوب تهران اظهار کرد: در این زمینه وزارت بهداشت در حال مطالعه است و هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده است، اما باید بدانیم که متان به عنوان مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای در پدیده گرمایش جهانی شناخته می‌شود که اثر آن از سایر گازهای گلخانه‌ای مانند CO۲، نیتروژن اوکساید و بخار آب در پدیده گرمایش جهانی بیشتر است. البته به غیر از آثار متان بر گرمایش جهانی، این گاز برای سلامت انسان هم خطرناک است.

شاهسونی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان گفت بوی بدی که گاها در روزهای آلوده استشمام می‌شود به وجود گاز متان بازمی‌گردد یا خیر؟، توضیح داد: متان گازی بی‌بو، بی‌رنگ و سبک‌تر از هوا است بنابراین وقتی تولید می‌شود به سرعت به بالا صعود می‌کند و تاثیری بر بوی هوا ندارد.

به گزارش ایسنا رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت در پایان در خصوص اینکه آیا بارش باران طی روزهای اخیر در تهران تاثیری در کاهش آلودگی هوا داشته است یا خیر؟ گفت: بارش باران در صورتی که بالاتر از ۷ میلی‌متر باشد می‌تواند تاثیر خوبی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد، مهم‌ترین توصیه ما در روزهای آلوده به مردم این است که ترجیحا تا حد امکان حضور خود در فضای باز را کاهش دهند و در صورتی که نیاز به خروج از منزل بود از ماسک مناسب استفاده کنند. گروه‌های حساس بخصوص زنان باردار، کودکان، سالمندان و افرادی که بیماری‌های قلبی و تنفسی حضور خود در جوامع را به حداقل برسانند.

پایان پیام/

مطالب مشابه