از Omicron XBB.۱.۵  تا کنون چه می‌دانیم؟
نوع فرعی جدید، معروف به  XBB.1.5، تا چندی قبل مسئول بیش از 4 مورد از هر 10 مورد جدید در سراسر ایالات متحده بود، جایی که اکنون در صدر فهرست گونه های غالب با حدود 40% و بیشتر موارد ابتلا قرار دارد.

ساب‌واریانت XBB.1.5 با نام غیر رسمی Kraken، یک ساب واریانت نوترکیب است. حرف ایکس‌ در ابتدای XBB به معنای نوترکیب بودن آن است. از ترکیب دو ساب‌واریانت دیگر از امیکرون پدیدار شده است. این دو از BA.2 بوده است. یکی BJ.1 یا  BA.2.10.1.1  و ‌دیگری‌ BM.1.1.1 یا BA.2.75.3.1.1 بوده است. خود ‌ BM.1.1.1 یا BA.2.75.3.1.1 از نسل BA.2.75 است.

جهش دیگری در پروتئین اسپایک

قابلیت انتقال شدید نوع جدید احتمالاً به دلیل سطح بالای فرار ایمنی آن است. تمام صفات و جهش‌های جد خود، سویه XBB را دارد، اما با یک تغییر اضافی در پروتئین اسپایک، جایی که ویروس به سلول‌های انسانی متصل می‌شود و آن را آلوده می‌کند. این تغییر می تواند XBB.1.5 را نسبت به XBB قابل انتقال تر، سیستم ایمنی گریزتر یا هر دو را تبدیل کند. به این ترتیب کارشناسان معتقدند که    XBB.1.5  احتمالاً به گسترش جهانی ادامه خواهد داد. همچنین عفونتزاتر است و این احتمالاً به این دلیل است که جهش حاضر میل پیوندی به گیرنده سلولی انسانی  ACE2 را افزایش می‌دهد. اما این که آیا XBB.1.5 به خودی خود باعث ایجاد موج بزرگی می‌شود یا خیر جای سوال دارد.

هنوز خیلی زود است که بگوییم کراکن از سایر سویه‌ها خطرناک‌تر است یا خیر. ما هیچ داده‌ای نداریم که نشان دهد این مورد باشد، اما هم ایمنی گریزتر است و هم در عفونتزایی بهتر از BQ و XBB است. مدل‌های متعدد نشان می‌دهند که XBB15 در انتقال و میزان عفونت بسیار بدتر از انواع قبلی است.

Kraken میراث جدید Omicron، از ایمنی در برابر عفونت و واکسیناسیون قبلی جلوگیری می کند.

XBB.1.5 به عنوان "Stealth Omicron"  شناخته می شود زیرا تشخیص آن از دلتا برای آزمایشگاه ها دشوارتر بود.

علائم XBB.1.5

به نظر می رسد عفونت های XBB.1.5 دارای بسیاری از علائم مشابه با انواع قبلی Omicron هستند که شامل: خستگی، آبریزش بینی، عطسه و دردهای عضلانی. شواهد نشان می دهد که شایع ترین علائم XBB.1.5 بدن درد، احتقان و سردرد است که این می تواند با تب، لرز، سرفه و گلودرد همراه باشد. از دست دادن چشایی و بویایی، که هر دو از علائم رایج انواع قبلی مانند دلتا و آلفا بودند، کمتر دیده می شود.

اقدامات احتیاطی در نوع Covid XBB 1.5

استفاده از ماسک : این یک ایمنی بسیار رایج است اما بسیار مهم است که آن را جدی بگیرید. بسیاری از افراد در استفاده از ماسک دهان احساس ناراحتی می کنند. اما با توجه به خطر Covid XBB 1.5 Variant، شروع به پوشیدن آن کنید. به گفته پزشکان، این امر خطر ابتلا به عفونت را چندین برابر کاهش می دهد. به همین دلیل ماسک دهان بخرید و بعد از خروج از خانه از آن استفاده کنید.

از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید: یک ضدعفونی کننده دستی با اندازه جیبی تهیه کنید وقتی بیرون از منزل هستید مرتباً از آن استفاده کنید. دست ها نیز باید شسته و تمیز شوند.

فاصله اجتماعی را حفظ کنید: بیشترین توجه را باید به این واقعیت معطوف کرد که باید از افرادی که عطسه می کنند فاصله بگیرید. سازمان جهانی بهداشت اخیرا بار دیگر به همه مردم توصیه کرده است در این مورد احتیاط کنند. در واقع، ویروس کرونا نیز علائمی شبیه سرماخوردگی دارد، در چنین شرایطی که فردی در اطراف شما عطسه می کند، از او فاصله بگیرید و سعی کنید دهان خود را بپوشانید.

درها و پنجره ها را باز نگه دارید: ویروس کرونا به یک مشکل بهداشت جهانی تبدیل شده است. در چنین شرایطی، دانشمندان بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که اگر با باز نگه داشتن درها و پنجره‌ها هوای تازه تنفس کنیم، می‌توان از چنگال ویروس کرونا در امان ماند. سعی کنید درها و پنجره های اتاق خواب و اتاق مهمان خود را باز نگه دارید.

پایان پیام/

مطالب مشابه