رشد تعرفه های خدمات سلامت باید طبق قانون باشد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رییس زاده در خصوص رعایت اخلاق حرفه ای پزشکی گفت: نکته‌ای که بسیار مهم می باشد الگو گیری از افراد بزرگی امثال استاد فقید دکتر مسلم بهادری است که هیچ گاه از چارچوب اخلاق حرفه‌ای و پزشکی  و آن وزین بودن رشته‌ ای شان خارج نشدند و به همین دلیل است که همواره مورد احترام و اعتماد بودند چون تعهد حرفه‌ای خودشان را هیچ وقت فدای تلاطم ها نکرده ‌اند و به همین دلیل است که نام بزرگانی چون دکتر مسلم بهادری، دکتر یلدا، دکتر فرخ سعیدی در تاریخ ماندگار و جاودانه خواهد بود.
 
رئیس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: با تکیه بر آمار و اطلاعات و داده های دقیق  به شدت نگران جایگاه جامعه‌ی پزشکی کشور و نگران افت کیفی کار جامعه پزشکی هستم واین بحث ها، مباحث هویتی ماست و کسی که از مکانی کاملا بی‌کیفیت بدون رعایت همه‌ی زیرساخت های آموزشی فارغ‌التحصیل بشود پزشک قابل اعتماد و قابل افتخاری برای آینده ایران نخواهد بود، این امر اکنون شأنیت و جایگاه پزشکی کشور که بلندآوازه و در دنیا صاحب نام است را کوتاه خواهد کرد و نتیجه‌ی عینی و عملی این خواهد شد که در چند سال آینده این اعتمادی که مردم کشورما به توان متخصصین ما دارند وجود نخواهند داشت.

وی افزود: اگر الان بعضی از کشورها بیمارانشان را برای درمان به ایران اعزام می کنند این امر دستاورد بسیار بزرگی برای جامعه پزشکی بوده و نشانه وجود این اعتماد است اما این اعتمادو اعتبار همیشگی نمی باشد و کسی با ما پیوند اخوت  نبسته که همیشه این را حفظ و اعتماد را دایمی و تضمینی نمایند و اگر کیفیت آموزش و استانداردهای آموزشی توسط تولیت نظام سلامت جدی گرفته نشود حتما مردم ما دچار این مشکل خواهند شد و به این معناست که ما داریم پیشاپیش سلامت مردم خودمان را  به حراج می گذاریم. تولیت نظام سلامت، مجلس، دولت و رسانه وظیفه دارند که از این جایگاه پرافتخار جامعه‌ی پزشکی کشور دفاع نمایند.
 
رئس زاده با تاکید بر حفظ جایگاه و شأن جامعه پزشکی گفت: آن گروهی که باید نگاهبان اصلی جایگاه پزشکی در کشور باشد نظام پزشکی است و این دغدغه اصلی ماست و اگر از آن مراقبت نکنیم در همه‌ی حوزه ها از قبیل آموزش،اجتماعی، فرهنگی، اخلاق و تعهد حرفه‌ای که باید به آن بپردازیم با مشکل روبرو خواهیم شد، هر یک از پزشکان ایرانی که به هر کشوری مهاجرت نموده اند قطعاً سرمایه های ارزشمند کشور هستند و باید این را مد نظر داشته باشیم که مهاجرت پدیده تلخ و ناگواری است که یک پزشک با تلخی تصمیم به مهاجرت می گیرد، مسولین تولیت سلامت ببینند با جامعه‌ی پزشکی چه رفتاری داشته اند که  شیب مهاجرت رو به بالا می رود و این شیب نگران کننده به سمت متخصص و فوق تخصص سوق پیدا می کند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به مقایسه هایی که در رسانه ها در جهت مخدوش نمودن چهره جامعه پزشکی صورت می گیرد گفت: بحث جایگاه اجتماعی،  امکان خدمت کیفی به مردم  وتعرفه  جزو دغدغه  های جامعه پزشکی است و باید متذکر گردید که دکتر لاری پور سخنگوی سازمان در یکی از برنامه های صدا و سیما شرکت کردند که آمار مقایسه ا‌ی سرانه‌ی پزشک در ایران با کشورهای دیگر، مقایسه مدت زمانی را که پزشک ایرانی صرف معاینه بیمار می کند، مقایسه‌ی دسترسی مردم، مقایسه توزیع و ... را با ایشان مطرح نمودند ولی متاسفانه مقایسه و نموداری برای یک دستیار که چند ساعت را باید در بیمارستان بگذراند و در کشورهای دیگر به چه میزانی است؟ دریافتی اینترن و رزیدنت و متخصص و فوق تخصص در دوران تحصیلش نسبت به کاری را که انجام می دهد به چه مقداری است؟ بازای هر دقیقه پزشک ما چقدر دریافتی دارد و در کشورهای همجوار چه میزانی است؟ را اصلا مطرح نمی کنند.

وی افزود: چرا حق واقعی جامعه پزشکی را نسبت به سایر کشورها محاسبه نمی کنید؟ اگر دنبال مباحث علمی بودید که آمار واقعی و متقن را عنوان می کردید، در خصوص وضعیت تعرفه های 1402 مکرراً اعلام کردیم که طبق قانون باید عمل شود و جلسه تعرفه گذاری در سالجاری به رای‌گیری کشیده شد و نهایتا با رأی چهار در مقابل سه رأی یک عدد قابل قبولی مصوب گردید و به عنوان نظر شورای عالی بیمه به سازمان برنامه بودجه اعلام گردید و در این مدت تصدی سازمان نظام پزشکی از هر مجرا، فرصت و جلسه رایزنی، فرصتی و مکاتبه‌ای که لازم بود برای واقعی کردن تعرفه‌ها استفاده کرده ایم.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی رئیس زاده در پایان اضافه کرد: جامعه پزشکی پرتلاش در استان‌ها و شهرستان‌ها مشکلات بسیار زیادی را بخصوص در حوزه های اقتصادی، تعرفه‌ای و  معیشتی داشته اند و بحث هایی را نیز مطرح نمودند اما وظیفه‌ی ما این است که در جهت دفاع از سلامتی مردم باتمام قدرت تلاش نموده و به نفع سلامتی مردم به جنگ با این مشکلات برویم.

پایان پیام/

مطالب مشابه