چرا شورای عالی بیمه باید تعیین کننده تعرفه‌های پزشکی باشد؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهنام عباسیان با اشاره به این که جامعه پزشکی همواره به فکر ایجاد و تامین سلامت آحاد مردم است گفت: متاسفانه در کشور ما عدم حمایت بیمه‌ها از هزینه‌های درمانی به جامعه پزشکی نسبت داده می‌شود و زمانی که بحث تعرفه خدمات پزشکی مطرح می‌شود شورای عالی بیمه که خود خریدار خدمت است ، تعیین کننده تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در نظام سلامت است،

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که هزینه‌های بهداشتی و درمانی در سبد اقتصاد خانوارهای ایرانی تعریف نشده است ادامه داد: سلامتی جامعه را چگونه تعبیر کنیم؟ آیا مردم سلامتی روح و روان خود را فراموش کرده اند؟در تمام جوامع پیشرفته رابطه مالی بین پزشک و بیمار قطع شده است اما درکشور ما به دلیل عدم حمایت مناسب بیمه‌ها از خدمات بهداشتی و درمانی مردم جامعه پزشکی را مقصر دانسته در حالی که جامعه پزشکی حق تعیین تعرفه تمام شده سلامت را ندارد.

وی افزود: تعرفه‌های پزشکی به‌روز نبوده و حمایت سازمان‌های بیمه‌گر کافی نیست، چرا دست کارگزاران بیمه در جیب پزشکان و مردم است. امروزه روح و روان پزشکان جوان هم بیمار شده و برای شفای خود به نسخه مهاجرت روی آورده‌اند که این امر واقعه دردناکی است، پزشکان از بطن جامعه بوده و هدفشان صیانت از سلامتی مردم است، چرا شورای عالی بیمه باید تعیین کننده تعرفه‌های پزشکی باشد در حالی که خود خریدار خدمات است؟! و با توجه به این که انسان سالم محور توسعه پایدار است، بیمه‌ها و سیاست‌گذاران عرصه سلامت چه نقشی در ایجاد انسان سالم محور در جامعه داشته‌اند؟

عباسیان گفت: وقتی به چراهای بیماری نگریسته می‌شود به این نکته می رسیم مثلا یک دندان‌پزشک جوان برای تاسیس مطب حداقل به یک میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که برای بازپرداخت این وام باید ماهانه 26 میلیون تومان بپردازد و  از سوی دیگر حداقل درآمد برای یک خانواده دو نفره طبق تعرفه دولت 20 میلیون تومان است؛ این جا واقعیت پدیدار می شود که حداقل درآمد یک دندان‌پزشک با احتساب مواد مصرفی در شرایط کنونی باید 80 میلیون تومان در ماه باشد تا بتواند یک زندگی معمولی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی عضو شورای عالی نظام پزشکی در پایان خاطرنشان کرد: سوال این است که بیمه ها به وظایف قانونی خود عمل می‌کنند؟چرا همیشه باید انگشت اتهام به سوی جامعه پزشکی باشد که برای پاک کردن صورت مساله ‌آن‌ها را به فرار از مالیات و گرفتن تعرفه زیاد متهم می کنند.! چرا  کسی ‌نمی‌گویدکه وظیفه دولت‌مردان نسبت به این قشر چیست؟، پزشکان تافته جدا بافته نبوده و از دل مردم هستندکه عهده دار سلامت آحاد جامعه‌اند نه فروشندگان سلامت.

پایان پیام/