موج هشتم کرونا به پایان رسیده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید احمد طباطبایی با اشاره به اینکه به طور کلی در دنیا روند کرونا به سمت نزول و کاهش رفته است گفت: در ایران هم همین گونه است. کرونا از بین نرفته است اما روند کاهشی است و فرم شدیدی از بیماری را شاهد نیستیم؛ به شکلی که پیک خیلی کوتاهی از بیماری را به جهت شدت و تعداد بیمار تجربه کردیم. برخی کشورها سویه‌های جدیدتری از BQ۱ و XBB گزارش کردند ولی در ایران همچنان آخرین سویه‌های شناسایی شده همان‌ها هستند.

وی افزود: می‌توان گفت که در مجموع موج هشتم کرونا به پایان رسیده است و فعلا در مورد احتمال بروز موج نهم بیماری نیز نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت زیرا کرونا غیرقابل پیش‌بینی است. هرچند که برخی این امیدواری را می‌دهند که شاید از تابستان آینده دیگر مسئله‌ای با کرونا نداشته باشیم، در خصوص وضعیت بروز سایر بیماری‌های تنفسی نسبت به آبان و آذرماه میزان بروز این بیماری‌ها خیلی کمتر شده است شاید تحمل پیک قبلی عفونت‌های تنفسی سبب شد که پیک جدید این بیماری‌ها "شامل آر اس وی، آنفلوآنزا، پنومونی و..." خیلی زیاد خود را نشان ندهد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: بروز پیک عفونت‌های تنفسی در فصل پاییز بار سنگینی به بیمارستان‌ها وارد کرد؛ به شکلی که برخی شهرها با کمبود داروهای درمانی عفونت‌های ریه هم مواجه شدند و حتی در برخی نقاطی که نیاز به مداخلات جراحی بسته قفسه سینه "بدون باز کردن قفسه سینه" با دستگاه "ویدیو استست پروسیس سرژری" وجود داشت،‌ با نبود دستگاه مواجه بودند که این کار می‌بایست با عمل جراحی قفسه صدری سینه انجام می‌شد.

طباطبایی در توضیح چرایی انجام عمل جراحی بسته قفسه سینه تصریح کرد: زمانی که پرده جنب که دور ریه قرار گرفته است، عفونی شود، ریه قصد مهار عفونت را می‌کند که به دنبال این واکنش ریه نمی‌تواند مانند گذشته به خوبی فعالیت کند. با بروز چنین حالتی حتما مداخله جراحی ضروری می‌شود که بهترین حالت انجام جراحی به روش بسته با دستگاه نام برده شده، است. نام علمی این رخداد "آمپیم" است که طی آن چرک داخل پرده جنب ریه، حالت چسبندگی ایجاد می‌کند.

وی افزود: امسال عارضه "آمپیم" بیشتر رخ داده است که عمدتا به دنبال پیک عفونت‌های تنفسی بود؛ اما، دلیل دیگر می‌تواند این باشد که نوع پاتوژن‌های ویروسی تغییر کرده است؛ به شکلی که بیماری‌زاتر بوده‌اند که البته این هم موضوع جهانی بود. دلیل دیگر افزایش بروز "آمپیم" نیز اتخاذ روند درمانی نامناسب است که منجر به ایجاد مقاومت میکروبی می‌شد، عمل جراحی قفسه صدری سینه، عمل بسیار سنگینی است؛ درحالی که در استفاده از روش بسته، هم عوارض و هم طول دوره بستری بسیار کمتر می‌شود. این موضوع نشان دهنده اهمیت وجود دستگاه "ویدیو استست پروسیس سرژری" حداقل در مراکز درمانی مرکز استان‌ها است که اگر مجددا با افزایش مراجعات این چنینی مواجه شدیم، بیماری را از دست ندهیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اکنون موردی از بیماری را داریم که بیمار نزدیک سه ماه است که در آی سی یو بستری است درحالیکه اگر اقدام درمانی سریع‌تری برایش انجام شده بود کار بیمار به این جا نمی‌رسید، مصرف داروهای نابجا آسیب‌زا است، باید از مداخلات غیر صحیح جلوگیری شود و موارد مشکوک به مراکز درمانی مطمئن ارجاع داده شوند. توصیه این است که در انتخاب داروهای درمانی هم دقت شود تا بدن به سرعت پاسخ داده و از ایجاد مقاومت میکروبی جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا طباطیایی در پایان اضافه کرد: اکنون در کشور با کمبود مقطعی "داروهای شکننده فیبرین" مواجه هستیم که استفاده‌های زیادی دارد اما در مورد ریه اطفال این داروها برای داخل فضای پرده جنب ریه تجویز می‌شود که می‌توانند سبب شوند لخته‌های چرکی سریعا کنده شده و از ریه خارج شود. بهتر است مسئولین در تهیه این داروها اهتمام بیشتری ورزند تا به اندازه کافی در دسترس باشد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.