در زمینه پزشکی جزء کشورهای پیشروی دنیا هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسینعلی شهریاری امروز در نخستین نمایشگاه سلامت بنیان، گفت: اکنون وارد چهل و پنج سالگی نظام جمهوری اسلامی شدیم و ۴۵ سال است که تحریم هستیم. حتی در زمان کرونا واکسن به ما ندادند. با این حال شاهدیم که اکنون بهترین نوع واکسن‌های دنیا را در داخل کشور و از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌کنیم. با واکسن‌هایی که داشتیم، توانستیم شرایط کشور را از نظر کرونا پایدار کنیم. در حالی که در آمریکا، کشورهای اروپایی، ژاپن، کره و ... مرگ‌ومیر ناشی از کرونا همچنان بالاست.

وی با بیان اینکه امروز دشمنان ما آمریکا و استکبار جهانی از صنعت موشکی و دفاعی ما حرف می‌زنند، افزود: در عین حال امروز در حوزه سلامت هم پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم. در زمینه تولید بسیاری از  داروهای های‌تک و تجهیزات پزشکی خودکفا شدیم و حتی به صادرکننده تبدیل شده‌ایم. البته همچنان در صنعت دارو مشکلاتی داریم و نیازمان بیشتر است. باید به سمتی پیش رویم که هیچ دغدغه‌ای در زمینه دارو برای هموطنان ما وجود نداشته باشد. قطعا هم یقین داریم که نخبگان کشور، توان تولید تمام مواد اولیه داروها را دارند. اگر اکنون تولید مواد اولیه دارویی در کشور ۳۰ الی ۴۰ درصد است، قطعا می‌توانیم این را به ۷۰ تا ۸۰ درصد آن هم در زمان کوتاه برسانیم.  

شهریاری ادامه داد: در زمینه دارو باید بتوانیم مقدار زیادی از هزینه‌های کشور و بهداشت و درمان را از طریق داروهای های‌تک و تجهیزات پزشکی روز دنیا به دست بیاوریم. خوشبختانه امروز وضعیت بهداشت و درمان ما در حدی است که در هیچ موردی از اقدامات پزشکی و جراحی به خارج از کشور نیاز نداریم و حتی مردم بسیاری از کشورهای منطقه و بسیاری از ایرانیانی که در آمریکا و اروپا هستند، برای دریافت خدمات پزشکی بهتر به داخل کشور برگشته و خدمت دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه پزشکی جزو کشورهای پیشرو دنیا هستیم و می‌توانیم در این زمینه با کشورهای پیشرفته رقابت کنیم، گفت: باید بیشتر به نخبگان‌مان توجه کنیم. هنوز نتوانستیم آنطور که باید و شاید به ویژه از نظر مالی بسیاری از جوانان نخبه کشور را تامین کنیم که امیدوارم در این زمینه هم بتوانیم اقدامات بیشتری را انجام دهیم.

شهریاری گفت: رهبری سال‌ها قبل اعلام کردند که مردم زمانی که بیمار می‌شوند، نباید دغدغه‌ای جز رنج بیماری داشته باشند. قطعا در این زمینه ما هنوز دغدغه داریم که امیدواریم با حمایت‌های دولت و مجلس، بتوانیم به این موضوع جامه عمل بپوشیم و مشکلات مردم را در حوزه سلامت کاهش دهیم. ایسنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.