تولید و واردات تجهیزات پزشکی باید بالانس شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلال غفارزاده گفت: بحث اصلی در حوزه تجهیزات پزشکی که سیاست ملی نیز هست، موضوع تولید داخل است، یکی از مشکلات نظام درمانی کشور عدم هماهنگی با حوزه رگولاتوری است، تولید کننده محصول را تولید می‌کند اما مصرف کننده همراهی نمی‌کند، این عدم هماهنگی می‌بایست اصلاح شود.

سرپرست اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به سهم بالای تجهیزات پزشکی وارداتی در مقایسه با تولید داخل گفت: حداکثر سهم بازار تجهیزات پزشکی کشور از تولیدات داخلی، ۵۰ درصد است، یکی از اولویت‌های ما تشدید نظارت‌ها بر زنجیره تأمین تجهیزات پزشکی به ویژه آن دسته از تجهیزات و ملزوماتی است که سوبسید می‌گیرند.

وی افزود: تولید و واردات تجهیزات پزشکی باید بالانس شود، قرار نیست واردات کالاهایی که تولید داخل دارند متوقف شود بلکه باید با ایجاد رقابت و انتقال دانش فنی به داخل کشور این دو مقوله یعنی تولید و واردات امتزاج پیدا کنند، با توجه به محدودیت ارزی در تولید و واردات تجهیزات پزشکی در شرایط کنونی مشکلی به لحاظ کمبود تجهیزات در بیمارستان‌ها نداریم اما نگرانیم.

به گزارش مهر غفارزاده در پایان در توضیح علت نگرانی خود اظهار کرد: این نگرانی بابت وضعیت ارز است. صحبت‌هایی بابت تأمین ارز مورد نیاز در سال آینده، در حال انجام است که خیلی حائز اهمیت است. زیرا اولویت سازمان غذا و دارو در کنار دارو تأمین تجهیزات پزشکی برای بیمارستان‌ها است.

پایان پیام/