ابطال پروانه جعلی مطب ۷۴ پزشک
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس‌زاده گفت: صحت و اعتبار مجوزهای صادر شده برای پروانه طبابت برای سازمان نظام پزشکی و مردم کشور بسیار مهم است زیرا مطب پزشکان محل مراجعه مردم برای بررسی وضعیت سلامت‌شان است، بنابراین برای اینکه به کسی اجازه دهیم به کار طبابت بپردازد، کسب پروانه طبابت مهم است و باید درصد اعتبار بالایی داشته باشد از این رو سازمان نظام پزشکی درباره این موضوع بسیار حساس است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: سالانه حدود ۲۰ هزار پروانه مطب در کشور صادر می‌شود، همه این پروانه‌ها بر اساس اعتبار سنجی مستندات لازم صادر می‌شود. از طرفی پزشک نیز باید بر اساس ضوابط موجود امتیازات لازم برای تاسیس مطب را داشته باشد. طبق قانون اعلامی وزارت بهداشت برای کلانشهرها لازم بود ۳۶۰ امتیاز اخذ شود که اکنون ۲۵۰ امتیاز شده است و برای سایر شهرها هم این عدد ۲۵۰ امتیاز بود که در جهت تسهیل فضای کسب و کار تبدیل به ۱۸۰ امتیاز شد. این اقدام از این جهت صورت گرفت که همکاران جوان زودتر امتیازات را کسب کرده و وارد فضای کسب و کار شوند.

وی افزود: علی‌رغم همه این تسهیلات، مشاهده شد که تعدادی پروانه مطب طی سنوات گذشته صادر شده است که گواهی‌ها و امتیازات لازم را نداشتند. درست است که تعداد این نوع پروانه‌ها کم است اما حتی یک پروانه صادر شده به این شکل هم برای ما مهم است و باید جلوی آن را بگیریم، با افزایش بررسی‌ها مشخص شد که مجموعه‌ای متشکل از افرادی خارج از سازمان نظام پزشکی با تعداد اندکی از افرادی شاغل در سازمان نظام پزشکی به شکل یک شبکه، امتیازات لازم برای صدور پروانه را جعل می‌کردند و گاهی بدون اینکه اعضای نظام پزشکی در جریان باشند با بهانه‌های توجیه شده در ازای دریافت مبالغ مختلفی برایشان پروانه مطب صادر می‌کردند.

رئیس‌زاده گفت: صدور پروانه جعلی برای تعداد محدودی از پزشکان اتفاق افتاده است، این شبکه گواهی‌ خدمت در مناطق محروم که دارای امتیاز است را جعل می‌کردند و یا تعداد انگشت شماری از داخل نظام پزشکی در ازای دریافت مبالغ قابل توجهی اقدام به صدور پروانه مطب در تهران می‌کردند، تاکنون ۷۴ پروانه مطب را که از این طریق صادر شده بود، باطل کردیم و ۷۲ پروانه مشکوک در دست بررسی هم داریم که اگر مطمئن شویم آنها هم طبق ضوابط صادر نشده است آنها را باطل خواهیم کرد.
 
رئیس کل سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: البته از این اقدام مهم‌تر اصلاح بسترهای بروز این تخلفات در سامانه‌ها بود که انجام شد تا مردم مطمئن باشند وقتی پروانه مطب برای همکاران ما صادر می‌شود معتبر بوده و قانونی و علمی است، ما در حال بررسی تمام پروانه‌های صادر شده هستیم، اما از تعداد تخلفات محرز شده اکثر آنها مربوط به شهر تهران بوده است.

به گزارش ایسنا وی در پایان در خصوص برخورد قضایی با متخلفان این موضوع گفت: طبق ضوابط این موضوع به مراجع قضایی، دادستانی کل کشور و... اعلام شده است که برخورد لازم را انجام خواهند داد. فعلا پروانه مطب این ۷۴ پزشک باطل شده است و اگر بخواهند پروانه بگیرند باید سیر عادی و قانونی را طی کنند و امتیازات لازم را کسب کنند، این آمار در مقایسه با تعداد پروانه مطبی که در یک سال صادر می‌شود، آمار بالایی نیست اما حتی صدور یک پروانه غیرقانونی هم برای ما حساسیت برانگیز است.

پایان پیام/

مطالب مشابه