۱۰۰ درصد بخش عمده تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مجید روحی با اشاره به اهمیت تأمین تجهیزات پزشکی در حوزه سلامت گفت: تجهیزات پزشکی در دو بخش تولید و واردات تأمین می‌شود، میزان واردات در بخش‌های مختلف متفاوت است، در خیلی از تجهیزات پزشکی، صد درصد نیاز کشور را در داخل تولید می‌کنیم. بالغ بر ۵۰ درصد به طور متوسط از نظر حجمی تأمین می‌کنیم.

رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان و وارد کنندگان تجهیزات پزشکی ادامه داد: در زمینه تجهیزات بیمارستانی، اتاق عمل، آی سی یو، سی سی یو و بخش‌های تصویربرداری، بخشی از آن در داخل کشور تولید می‌شود، تجهیزات پزشکی به دو بخش تجهیزات سرمایه‌ای و کالاهای مصرفی تقسیم می‌شود.

وی با اشاره به اختصاص ۱.۵ دلار ارز ترجیحی برای تجهیزات پزشکی و داروهای گران قیمت افزود: موضوع تأمین بودجه آن از سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی خیلی مهم است. زیرا یکی از چالش‌های حوزه تولید و واردات تجهیزات پزشکی، تأمین به موقع ارز مورد نیاز این بخش‌ها بوده است، بحث ما این است که چه میزان ارز قرار است به تولید کشور کمک شود، به خصوص کالاها و تجهیزاتی که هنوز تحریم هستیم و مشکل واردات داریم. زمان تحویل تأمین کنندگان در کل دنیا الان بسیار افزایش پیدا کرده، تورم جهانی را داریم.

به گزارش مهر روحی در پایان گفت: خواسته ما این است که ارز را ردیف دار کنند، بخش تولید را با انجمن تولید کنندگان مشخص کنند و خود تولید کنندگان و تشکل‌های مربوطه به یک جمع بندی برسند، پیشنهاد من این است که یک ستاد تشکیل شود که تجهیزات پزشکی را به موقع بتوانیم تأمین کنیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.