جامعه پزشکی را تحقیر کرده‌ایم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ايرج فاضل ديروز و در حاشيه كنگره چهل و چهارم جامعه جراحان ايران ضمن اين هشدار گفت: البته استقبال از تمام رشته‌هاي پايه در كنكور كاهش يافته و شاخه‌هاي تخصصي پزشكي هم از اين كاهش استقبال مصون نبوده‌اند. امروز در بسياري رشته‌هاي تخصصي مثل جراحي كودكان يا جراحي قلب حتي يك داوطلب هم نداريم. اين وضع از چند سال قبل آغاز شد و در سال‌هاي اخير به‌ شدت پيشرفت داشته و مهم‌ترين مساله اين است كه با ادامه چنين شرايطي 10 يا 20 سال بعد در بسياري رشته‌ها ديگر متخصصي در كشور نداريم. 20 سال قبل بيماران براي جراحي كرونر بايد به خارج از كشور اعزام مي‌شدند در حالي كه امروز اين عمل جراحي در داخل ايران انجام مي‌شود، اما اگر كاهش استقبال دانشجويان پزشكي از رشته جراحي قلب تداوم داشته باشد، 10 سال بعد دوباره بيماراني براي درمان به خارج از كشور خواهند رفت.

وی افزود: ما در اين سال‌ها با جامعه پزشكي بد برخورد كرديم. تحقير جامعه پزشكي، صدماتي در آينده براي كشور ما دارد و بزرگ‌ترين صدمه از اين بابت به سلامت كشور وارد خواهد شد. ما جامعه پزشكي را تحقير كرده‌ايم همچنانكه با معلمان هم همين گونه رفتار كرديم. معلمان كه همچون جامعه پزشكي از گروه‌هاي مرجع جامعه و تربيت‌كننده نسل آينده كشور هستند به جاي اينكه سر كلاس درس باشند هر روز بايد كنار خيابان بايستند و براي معاش‌شان شعار بدهند. اين‌گونه رفتار با گروه‌هاي مرجع جامعه كه نقش مهمي در اداره و آينده مملكت دارند، شيوه مملكت‌داري نيست و عاقبت خوبي ندارد.

رئيس جامعه جراحان ایران ادامه داد: از وضع عمومي پزشكي اين كشور خشنود نيستم. براي پزشكي اين كشور زحمت زيادي كشيده شد. زمان انقلاب 5 هزار پزشك خارجي و از كشورهاي بنگلادش و هند در بيمارستان‌هاي كشور مشغول به كار بودند و بيماران براي ساده‌ترين تا دشوارترين اعمال جراحي با صرف هزينه‌هاي مادي و معنوي بسيار بايد به خارج از كشور اعزام مي‌شدند. تمام پيوندهاي كليه و كبد در خارج از كشور و البته با هزينه‌هاي هنگفت انجام مي‌شد.

فاضل گفت: سال 1357 ما چنين وضعي را تحويل گرفتيم و پس از آن طي چند سال و با وجود كمبودها و نارسايي‌هاي دوران جنگ با مجاهدت شبانه‌روزي جامعه پزشكان و جراحان با غيرت كشور بسياري از اين كمبودها در حوزه پزشكي و جراحي جبران شد و به نقطه‌اي رسيديم كه انجام پيوند كرونر و جراحي قلب و پيوند كليه و ساير اعضاي بدن در كشور ممكن شد و در تمام شاخه‌هاي پزشكي به خودكفايي كامل رسيديم به‌گونه‌اي كه امروز هيچ نيازي به اعزام بيمار به خارج از كشور نيست، چون تمام اعمال پزشكي و جراحي در داخل كشور انجام مي‌شود. امروز پزشكي كشور سرآمد است و شايد تنها شاخه‌اي كه به خودكفايي نزديك شده حوزه پزشكي است.

وی ضمن هشدار بابت مشكلات متعدد فارغ‌التحصيلان پزشكي عمومي و دستياران جراحي گفت: البته اين خودكفايي شايد به مذاق بعضي‌ها خوش نيامد كه فعاليت‌ها بر متوقف كردن اين پيشرفت متمركز شد و البته مخالفان راه متوقف كردن اين پيشرفت را هم پيدا كردند، گلوگاه هر فعاليتي وضعيت اقتصادي است پس اقتصاد پزشكي را مورد حمله قرار دادند. در حالي كه طبق قانون تعيين تعرفه‌هاي درماني در اختيار سازمان نظام پزشكي بود يك عده نماينده به اسم دلسوزي براي مردم، قانون را تغيير داده و تعيين تعرفه‌هاي درماني را از نظام پزشكي گرفتند و به شوراي عالي بيمه سپردند در حالي كه در هيچ حوزه ديگري در كشور چنين تحول نوظهوري صورت نگرفت و البته در هيچ كشوري از دنيا هم تعيين نرخ خدمات به مصرف‌كننده خدمات سپرده نمي‌شود.

رئيس جامعه جراحان ایران در پایان اضافه کرد: در ايران چنين اتفاقي افتاد و تعيين تعرفه‌هاي درماني به مصرف‌كنندگان و پرداخت‌كنندگان هزينه خدمت كه همان سازمان‌هاي بيمه‌گر هستند، سپرده شد و طبيعي است كه در چنين شرايطي رقم تعرفه‌ها نه‌تنها مطابق قانون نيست عادلانه هم نخواهد بود. اين وضع تا امروز ادامه يافته و تا تغيير نكند و قانون ظالمانه و نامعقول سلب اختيار از سازمان نظام پزشكي براي تعيين تعرفه‌هاي درماني ابطال نشود، مشكلات حوزه سلامت به قوت خود باقي خواهد بود در حالي كه راه‌حل مشكلات گسترده در زمينه تعرفه‌هاي پزشكي، اصلاح وضع بر مبناي قانون است. روزنامه اعتماد

پایان پیام/

1 نظر

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.