سیاست‌ دولت حمایت از تولید و بهره‌وری صنعت دارو است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید حیدر محمدی در نشست شورای سیاست گذاری نمایشگاه فرآورده‌های دارویی "فارمکس" با بیان اینکه ۹۹ درصد داروها تولید داخل است گفت: امروز همه کشورهای منطقه اذعان دارند ایران جزو کشورهای پیشرو است و در شرایطی که سخت‌ترین تحریم‌های ظالمانه به ایران تحمیل شد، افتخار می‌کنیم در صنعت داروسازی پیشروی داشتیم و هر چه به سمت عمق بخشیدن تولید دارو پیش برویم، ارزش افزوده بیشتری خواهیم داشت، امیدواریم با افزایش تولیدات و تامین مواد اولیه تامین به خودکفا برسیم، زیرا با سخت‌های بسیار برای واردات مواد اولیه دارویی، اکنون بی‌نیاز هستیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی مشکلات در سال گذشته برای اقلام دارویی از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها ادامه داد: برای حل این مشکل واردات انجام شد و اکنون در شرایط مطلوب قرار داریم و تلاش بر افزایش تولیدات است ضمن اینکه صنایع داروسازی در همه دنیا به عنوان یک صنعت راهبردی و امنیتی دیده می شود، باید به صنعت دارو نگاه تشویقی داشته باشیم؛ به همین منظور هماهنگی و پیگیری تسهیلات در وزارت صمت مهم است.

وی تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم در صنعت داروسازی به‌روزرسانی ماشین آلات است زیرا دانش کافی در بهره برداری از صنعت وجود دارد؛ بنابراین برگزاری نمایشگاه فرآورده‌های مواد اولیه دارویی "فارمکس" در شهریور فرصت مناسبی برای تامین و کمک به دستگاه و تجهیزات این صنعت است، بحث آموزش نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا سندیکای دارویی می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند و رویداد فارمکس فرصت خوبی ایجاد می‌کند که تجارب آموزش داده شود.

محمدی گفت: ارز تجهیزات پزشکی ترجیحی است اما از سال آینده ارز ترحیجی به نیمایی تبدیل می‌شود، تقویت حوزه صادرات توسعه مجموعه صنعت دارویی را  به همراه دارد، بسیاری کشورها علاقه‌مند به بازدید از صنایع داروسازی در ایران برای استفاده از تجارب، تکنولوژی و دانش ما هستند؛ بنابراین تورهای مجازی برای آگاهی این کشورها از تکنولوژی حوزه دارویی ایران برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تولید کیت غربالگری در کشور متوقف نشده و خبر به خوبی منعکس نشده است. کیت غربالگری دو مدل سیستم های باز و بسته دارد و سازمان غذا و دارو با ابلاغ بخشنامه‌ای استفاده از سیستم‌های بسته را نیز مجاز کرده است.

در ادامه محمد پیکان پور مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو در این نشست گفت: برای بیماران هموفیلی ۱۲۰ هزار عدد فاکتور هشت تامین و وارد بازار شده است، کمبود سرم و داروهای بیهوشی نداریم، برخی اقلام مانند داروهای اعصاب و روان و واکسن آنفلوآنزا تامین شده و سازمان غذا و دارو در تلاش است کمبودهای دیگر را برطرف کند.

وی با اشاره به داروهای تک نسخه‌ای افزود: برخی بیماران، داروهای تک نسخه‌ای خود را کمتر از هفت روز دریافت می‌کنند همچنین در حوزه قیمت گذاری از ۲ هزار ۱۰۰ داروی ژنریک، هزار و ۸۰۰ قلم آن قیمت گذاری شده و ۱۴۰ قلم نیز درخواست قیمت‌گذاری را گرفته است.

پیکان پور در پایان با اشاره به انجام اقدامات خوب در حوزه آموزش‌های بین‌المللی گفت: نشست‌های مختلفی با کشورها از جمله تاجیکستان برگزار کردیم و ارتقای آموزش در این حوزه برای ما مهم است همچنین در حوزه ماده اولیه و محصول تمام شده تفاهم با تاجیکستان انجام شده و ظرفیت خوبی در سطح بازار بین المللی است، در برنامه هفتم توسعه برنامه ریزی برای صادرات دارو به ۲ میلیارد دلار پیش‌بینی شده و این امر قابل تحقق است و پیشرفت‌ها و دستاوردهای خوبی در این حوزه انجام شده است. ایرنا

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه