تنها یک درصد از نیاز دارویی کشور از طریق واردات تامین می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، صنایع داروسازی و ماده موثره ایران به عنوان صنایع پیشتاز کشور معرفی می شوند که همگام با کشورهای خارجی مسیر توسعه را طی می کنند؛ صنایعی که ضمن رفع نیازهای داخلی همواره مسیری برای ارزآوری اقتصادی نیز فراهم کرده اند، صنایعی که هرچند مشکلات بسیاری در مسیر آن ها دست انداز ایجاد کرده اما بیشتر با اتکا به توان بخش خصوصی راه خود را باز می کنند و دستاوردهای بزرگی را رقم می زنند. دستاوردهایی که گفته می شود طی آن بیش از ۹۹ درصد داروی مورد نیاز بازار در داخل کشور تولید می شود و آن یک درصد داروی وارداتی نیز مرتبط با داروهایی است که بخاطر جزئی بودن مقدار مصرف توجیه اقتصادی برای تولید ندارند.

بیش از ۹۹ درصد نیاز داروی کشور در داخل تامین می شود

سید حیدر محمدی معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص گفت: در حوزه دارو پیشرفت های خیلی خوبی داشتیم و داریم؛ به طوری که امروز سرعت پیشرفت علم داروسازی در کشور بسیار افزایش یافته است، ایران در حوزه تولید دارو سرعت بالایی در دست یابی به پیشرفت های داروسازی در دنیا دارد و زبانزد است، هرچند هنوز نسبت به بعضی از کشورها با خودکفایی کامل، فاصله داریم اما سرعتمان بسیار بالا است، با توجه به آمار نامه ای که سال ۱۴۰۱ منتشر شده بیش از ۹۹ درصد نیاز بازار دارویی کشور را با تولید داخلی در اختیار مردم قرار داده ایم و کمتر از یک درصد را واردات همچنان ادامه دارد. بخشی از این واردات مرتبط با داروهایی است که توجیه اقتصادی ندارند یا اینکه تولید داخل داشته اند اما به دلیل مشکلاتی نظیر انتقال ارز و یا مشکلات خط تولید ماده اولیه، تولید متوقف شده و جای آن را واردات گرفته است.

وی با اشاره به اینکه دانش تولید داروهای وارداتی نیز در کشور وجود دارد اما به دلایلی که گفته شد درحال حاضر از طریق واردات تامین می شوند تاکید کرد: ۹۹ درصد تامین نیاز بازار دارویی از طریق داخل در نتیجه داخلی سازی و خودکفایی کامل است. با این حال همانطور که اشاره کردم هنوز محدودهایی مربوط به مسیر تامین انتقال ارز و یا انتقال محصول وجود دارد. بخشی نیز مرتبط با تحریم هایی است که کشورهای استعمار گر بر روی کشور ما اعمال می کنند و تلاش دارند که دارو به دست مردم ایران نرسد.

هدف گذاری برای افزایش صادرات داروهای ایرانی

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تولید داخلی سبب شده در سه ماهه اول امسال حجم صادرات رشد ۳۰۰ برابری داشته باشد گفت: انتظار می رود در آینده خیلی از کشورها برای واردات داروهای ایرانی به کشور خود استقبال کنند و ما هم حتما با افتخار داروهای تولیدی کشور را البته با اولویت تامین نیاز مردم خودمان به سایر کشورها نیز صادر خواهیم کرد، الان برای محققان و دانشمندان ایرانی توسعه دارویی کار سختی نیست اما چیزی که مهم است باید در حوزه سلول و بافت هم رشد خوبی در کنار فرآورده های داروهای شیمیایی و بیولوژیک داشته باشیم و حتما باید به سمت تولید داروهای ژن درمانی، سلول درمانی و بافت برویم تا همگام با سایر عرصه های داروسازی این بخش را هم توسعه دهیم.

محمدی در خصوص تامین نیاز داروهای خاص به ویژه داروی فاکتور هشت بیماران هموفیلی که برای مدتی دچار کمبود شده بود نیز گفت: کمبود داروی بیماران هموفیلی در نتیجه بدعهدی یکی از شرکت های تولید کننده فاکتور هشت بود که با پیگیری هایی که انجام شد نیاز چند ماه این بیماران از طریق تولید کننده دیگری تامین شد، به نظر می رسد با تلاش این تولیدکننده بیش از یک سال از نیاز کشور تولید شده باشد و دیگر هیچ دغدغه ای برای فاکتور هشت وجود نداشته باشد. همچنین از مردم می خواهم که هر کجا از کشور در حوزه دارویی مشکل کمبود وجود داشت اطلاع رسانی کنند تا مشکل مرتفع شود و سریع دارو در اختیارشان قرار گیرد.

جذابیت تولیدات دارویی ایران برای سفرای کشورهای خارجی در فارمکس

وی در خصوص چالش اخیر داروسازان در زمینه تامین ارز نیمایی افزود: در حوزه ارز تمام تلاشمان را انجام می دهیم که هم سهمیه ارزی را افزایش دهیم و هم اینکه سرعت انتقال ارز افزایش یابد. البته این مهم با حمایت های بانک مرکزی محقق خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص برگزاری رویداد فارمکس نیز گفت: نمایشگاه بسیار خوب و پر رونقی برگزار شد و تولیدکنندگان ماده اولیه، مواد جانبی و بسته بندی نیز حضور داشتند و فرصت خوبی را برای تولید کنندگان نهایی دارو ایجاد کردند تا بتوانند در فضایی رقابتی مواد مورد نیاز خود را فراهم کنند، همچنین برگزاری چنین رویدادهایی باعث اطلاع رسانی درباره آخرین دستاوردها و نوآوری های حوزه تولید ماده موثره دارویی و بسته بندی دارو می شود که نمایشگاه با حضور شرکت های داخلی و خارجی بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

محمدی در پایان در خصوص حضور سفرای کشورهای هدف صادراتی ایران در حوزه دارو در نمایشگاه فارمکس گفت: سفرای خیلی از کشورهایی که مقصد صادراتی ایران هستند در فارمکس امسال حضور یافتند و این حضور نشان دهنده این است که تامین ماده موثره دارویی و دارو از ایران برایشان اهمیت دارد و این مهم آینده صادراتی خوبی را برای کشور رقم خواهد زد، به هر حال صادرات ایجاد کننده ارزش افزوده است و هر چقدر بتوانیم به سمت بالا بردن عمق تولید حرکت کنیم حجم ارزآوری نیز افزایش می یابد. همچنین باید به سمتی حرکت کنیم که محصولات صنایعی همچون پتروشیمی در صنایعی چون داروسازی به محصولی با ارزش افزوده بیشتر تبدیل شود تا بر حجم ارزآوری کشور بی افزاید. اتفاقی که می تواند با کاهش ارزبری حاصل از واردات و افزایش ارزآوری حاصل از تولید و صادرات همراه شود و ما هم به دنبال همین موضوع هستیم. بازار

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.