جزئیات تفاهم‌نامه سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی با سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، روز گذشته در حاشیه هفدهمین نمایشگاه ایران پلاست، یک تفاهم‌نامه همکاری میان سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به امضا رسید.

فرامرز اختراعی رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی در حاشیه این مراسم به اهداف تفاهم‌نامه سندیکا و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اشاره کرد و گفت: بخش عمده‌ای از صنایع دارویی کشور از پایه‌های نفت و گاز و پتروشیمی تولید می‌شود، بر اساس این تفاهم‌نامه مجموعه بزرگ سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران امکاناتی مانند زمین ارزان و حتی رایگان در مناطق مناسب برای سایت تولیدی، امکانات ویژه‌ای مانند یوتیلیتی موجود، برق و… را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

 وی افزود: البته مورد مهم دیگر موجودی مواد پایه است، چون بیش از ۶۲ قلم از مواد پتروشیمی داخلی به عنوان خوراک، در بندر ماهشهر تولید می‌شود. بنابراین شرایط بسیار مطلوبی برای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی وجود دارد که بر روی تولید مواد حد واسط و موثره سرمایه‌گذاری کنند، امتیاز دیگر دسترسی به آب‌های خلیج فارس است که راه ما را به کشورهای هدف باز می‌کند. عمده کشورهای هدف این صنایع کشورهای در حال توسعه هند و چین هستند. سالانه میلیاردها دلار از مواد دارویی که در دنیا مصرف می‌شوند در این دو کشور به تولید انبوه می‌رسند.

 به گزارش مهر رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی در پایان گفت: این تفاهم‌نامه به منظور ارتباط میان صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و صنایع تولید مواد اولیه دارویی به عنوان پایلوت انجام می‌شود. مسلم است که مصرف مواد حد واسط فقط در صنایع دارویی نیست و در حوزه‌های سموم کشاورزی، رنگ و رزین، صنایع نساجی، داروهای دامی و بسیاری از صنایع مرتبط با شیمی کاربرد دارند، در اولین گام از این تفاهم‌نامه با احداث یک شهرک صنعتی سلامت در منطقه ویژه ماهشهر می‌توانیم پایه تولید مواد حد واسط را هم بنا کنیم. به این ترتیب همانطور که در تولید مواد موثره دارویی موفقیت‌های چشمگیری داشتیم حوزه مواد حد واسط را نیز به خودکفایی و پس از آن به صادرات می‌رسانیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.