چرا بزرگترین طرح نظام سلامت ایران چنین وضعیتی دارد؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، لاله تدین در این جلسه با اشاره به روند آغازین این برنامه از سال 1391 به مشکلات عدیده‌ای که گریبانگیر پزشکان خانواده و مراقبین سلامت در این طرح شده است اشاره کرد و مشکلات را به صورت تفضیلی توضیح داد.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی با اشاره به همراهی پزشکان عمومی در دو استان و اختصاص مطب‌های خصوصی به طرح بزرگ "پزشک خانواده و نظام ارجاع" گفت: متاسفانه این همراهی و همدلی با بی عدالتی گسترده و عدم همراهی نهادهای بالادستی تصمیم گیرنده در این حوزه "علیرغم تکالیف مصرح قانونی" مانع تعالی و گسترش اجرای کشوری برنامه شد، پس از مدتها ستاد راهبردی در استان فارس با حضور معاون بهداشتی وزیر و تیم همراه تشکیل گردید اما پیش از اینکه به حل مشکلات پزشک خانواده و ضعف عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر پرداخته شود به دست‌نیافته‌های برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در یک دهه گذشته پرداخته شد. این در حالی است که قطعا در بستری نامناسب با عدم برآورده شدن مطالبات برحق تیم ارائه دهنده خدمت، نباید انتظار دستیابی به آمال و آرزوها را داشت.

وی در توضیح مشکلات این طرح در فارس افزود: پزشکان نقدینگی خود را از دست داده و چشم انتظار پرداخت‌های شلخته و پرتاخیر بیمه‌ها می‌ماندند. مراقبین در اغاز برنامه با دريافت١٢/سرانه درآمدی به اندازه حقوق مصوب وزارت کار داشتند، در مقطعی فارغ التحصیلان مامایی و پرستاری از شهرهای مختلف استان به شیراز می‌آمدند و به عنوان مراقب سلامت ارائه خدمت می‌کردند. اما افزایش ناچیز سرانه درسالهاي بعد باعث شده که روز به روز به تعدادانصراف مراقبین سلامت افزوده شود. از سویی دیگر حالا عدم حضور مراقب سلامت در کنار پزشک خانواده را بهانه‌ای برای ایرادگیری می‌دانند در حالی که به علت رخ دادن این موضوع بی‌توجه هستند و آن را رفع نمی‌کنند، یکی دیگر از مشکلات اجرایی این پروژه استقرار سامانه الکترونیک از آغاز اجرای برنامه در استان گلستان و پس از مدتی انحلال آن و واگذاری سامانه خدمات الکترونیک "سامانه سیب" به حوزه دیگر و آشفتگی‌های متعدد در سامانه بود که عمده دلیل اختلال در ثبت خدمات بهداشتی توسط پزشک و مراقب سلامت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی تدین در پایان اضافه کرد: همین طور تغییرات پی در پی در سطوح مدیریتی در دولت‌های مختلف و عدم پایبندی مدیریت‌های سابق و حال به تکالیف قانونی در خصوص این حوزه و عدم دلبستگی و بی اطلاعی برخی از مدیران از ظرائف و جزئیات لایه‌های مختلف پزشکی خانواده و نظام ارجاع آسیب‌های شدیدی به این طرح وارد کرده است، می‌توانستیم با عمل به تکالیف قانونی و الگوگیری از کشورهای پیشرو چالش‌ها را حل کنیم اما حالا به نظر می‌رسد نه انگیزه‌ای برای رفع مشکلات وجود دارد و نه می‌توان این طرح را کنار گذاشت. فقط باید اشاره کنم که حالا و بعد از یک دهه فرهنگ مراجعه به بیمار در استان فارس تغییر کرده است و با وجود بیش از یکصد درمانگاه خصوصی و نیمه خصوصی و خیریه درگیر این طرح امکان رقابت سالم بخش حصوصی را هم از بین برده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه