دلایل ناکارآمدی نظام سلامت چیست؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، یونس پناهی در خصوص ناکار آمدی نظام سلامت گفت: ما در سال گذشته یک ارزشیابی انجام دادیم و متوجه شدیم که در برخی از بخش‌ها دچار ناکارآمدی در نظام سلامت هستیم، از منظر سازمان جهانی بهداشت یکی از جدی ترین علت‌های ناکارآمدی‌نظام‌های سلامت نیروی انسانی تشخیص داده است، از نظر این سازمان عدم وجود نیروی انسانی کارآمد یا وجود نیروی انسانی با تخصص ناقص از علل این مشکل است. دومین علل ناکارآمدی نظام سلامت بحث داروهاست. استفاده از داروهای کم کیفیت، استفاده بی رویه از داروها، توزیع داروهای تقلبی در بازار جز علت های مهم کیفیت پایین نظام سلامت است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: رعایت اصول اخلاق و کاهش فساد جز مواردی است که ما برای محدود کردن این مشکلات خیلی بر آن تاکید می کنیم. دانشجویان باید دقت کنند که از تجویز بیش از حد داروها وآزمایش‌ها خودداری کنند زیرا باعث ناکارآمدی نظام سلامت می‌شود، اگر ما بتوانیم نظام سلامت را کارآمد کنیم و تهدید‌های نظام سلامت مانند بیماری‌هایی مانند اعتیاد و بیماریهای نو ظهور را مدیریت کنیم قطعا می توانیم در نظام سلامت کارآمد باشیم. ما می توانیم با رعایت شاخص های نظام سلامت به کارآمدی برسیم. 

وی در خصوص همگرایی دانشمندان اظهار کرد: همگرایی دانشگاهیان و توانمندان یکی از راه های کارآمد سازی است. برگزاری همین کنگره‌ها و همایش‌ها راهی برای رسیدم به هم‌گرایی است. برگزاری این همایش ها در سال های آینده باید از حالت ملی به بین المللی برود تا بتوانیم به مرجعیت علمی برسیم، تولید فناوری و ترجمه فناوری دیپلماسی علمی جز فرایند رسیدن به ترجمه دانش است. اگر یک دانشجو یا یک دانشمند از کشور ما برای گذراندن دوره و... به کشورهای دیگر بروند باید یک دیپلمات علمی باشند وگرنه نمی توانیم به مرجعیت علمی برسیم. من از دانشمندان و دانشجویان می خواهم که دیپلمات علمی بودن را جز اولویت‌هایشان قرار دهند. 

به گزارش فارس پناهی در پایان اضافه کرد: حضور محققین جوان در بهره‌وری تحقیقات نظام سلامت و در حل مشکلات کشور بسیار مهم است. در حال حاضر شتاب پیشرفت و تولید دانش در کشورهای دیگر دو رقمی است و ما باید تلاش کنیم که در تولید دانش و پیشرفت در آن دو رقمی شویم، حتما تحقیقات و پژوهش‌های مسئله محور دانشجویان می‌تواند در آینده برای ما کمک کننده باشد. من به جریان سازی و همتاپروری پژوهش تاکید دارم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.