کووید احتمال بیماری های ناشی از اختلالات ایمنی را افزایش می دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بیماری‌هایی مانند آلوپسی "ریزش مو" پسوریازیس، ویتیلیگو "لکه‌های سفید پوست" واسکولیت "التهاب رگ‌های خونی" بیماری کرون روده، کولیت اولسراتیو، آرتریت روماتوئید، بیماری استیل در بزرگسالی "بثورات پوستی دردناک" سندرم شوگرن، اسپوندیلیت آنکیلوزان "آرتریت نخاعی" و سارکوئیدوز "بزرگ شدن غدد لنفاوی" همگی می‌توانند در پی ابتلاء به عفونت کووید ۱۹ ایجاد شوند.

این مطالعه نشان داد که بیماران کووید ۱۹ با احتمال ۱۲ تا ۷۴ درصد بیشتر ابتلاء به انواع مختلف آلوپسی، خطر سه برابری واسکولیت، ۶۸ درصد احتمال بیشتر ابتلاء به کرون و ۵۹ درصد احتمال بیشتر برای سارکوئیدوز مواجه بودند.

سونگ ها لیم محقق ارشد از بخش پوست دانشگاه یونسی در کره جنوبی گفت: یافته‌های ما ارتباط قابل‌توجهی بین عفونت ناشی از کروناویروس و ایجاد اختلالات خودایمنی و خودالتهابی را نشان می‌دهد. این امر بر نیاز به یک رویکرد پزشکی جامع که عوارض بالقوه درازمدت کووید ۱۹ را در بر می‌گیرد، تاکید می‌کند.

وی افزود: با توجه به جمعیت قابل توجه بازماندگان کووید ۱۹ در جهان، نظارت دقیق برای بیماری‌های خودایمنی اضطراری برای مداخله به موقع بسیار مهم است، احتمالاً این اتفاق به این دلیل است که وقتی بدن از خود در برابر کووید دفاع می‌کند، اینترفرون‌ها تولید می‌شوند که باعث التهاب می‌شوند و سپس می‌توانند آنتی‌بادی‌های خودکار علیه اندام‌ها، ماهیچه‌ها یا اعصاب بدن را تحریک کنند.

برای این مطالعه لیم و همکارانش اطلاعاتی را در مورد نزدیک به ۳۵۵۰۰۰ مرد و زن مبتلا به کووید ۱۹ جمع آوری کردند. این بیماران با بیش از ۶ میلیون نفری که کووید ۱۹ نداشتند مقایسه شدند.

سونگ ها لیم محقق ارشد از بخش پوست دانشگاه یونسی در کره جنوبی گفت: شدت عفونت کووید و همچنین واکسینه نشدن، احتمال ابتلاء به این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد، افراد واکسینه نشده با خطر بیشتر ابتلاء به بیماری‌های خودایمنی خاص از جمله آلوپسی آره آتا، آلوپسی توتالیس و بیماری کرون مواجه بودند.

محققان توصیه می‌کنند بهترین محافظت کلی در برابر کووید ۱۹، واکسینه شدن است. مهر

پایان پیام/