کشور نیاز به تدوین سند سلامت روان دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالحسین خسروپناه در نشست مشترک با رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و تعدادی از اعضای شورای مرکزی نظام روانشناسی تأکید بر لزوم تحول در رشته روانشناسی و مشاوره گفت: شورای تحول و ارتقای علوم انسانی اقدامات ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده است، اما به نظر می‌رسد در روزآمدی؛ همچنان ضعف‌ها و نواقصی وجود دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر نقش اساتید در تحول علوم انسانی گفت: اساتید باید، جسارت بیشتری در اندیشیدن پیدا کنند. باید حرف تازه داشته باشند، حرف و اندیشه‌ای که دنیا آن را بپذیرد. قرار نیست صرفا دنباله‌رو نظریات اندیشمندان خارجی و گذشتگان باشیم. در کشور خودمان شخصیت‌های متفکر زیادی داشتیم و داریم که می‌توان به آنها افتخار کرد. متأسفانه گاهی در ایران خودباوری و جسارت اندیشیدن را از خود می‌گیریم.

وی با تأکید بر لزوم مهارت‌افزایی در رشته‌ها به‌ویژه در حوزه روان‌شناسی و مشاوره افزود: برای پذیرش دانشجوی روان‌شناسی باید دانشگاه‌ها زیرساخت‌های لازم را داشته باشد؛ رشته روان‌شناسی نیاز به آموزشگاه دارد، همچنان بحث مراجعه به روانشناس و مشاوره برای بخشی از جامعه کاملا ملموس نیست، در سه سطح پیشگیری، درمان و ارتقای سلامت روان جامعه باید برنامه‌ریزی و اقدام کرد. تصور رایج این است که هر فردی که مشکل روان‌شناختی دارد، باید به روان‌شناس یا مشاور مراجعه کند. در صورتی که شاید الزاما اختلالی وجود نداشته باشد و این متخصصان می‌توانند به ارتقای سلامت روان فرد کمک کنند.

خسروپناه تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی چهار ستاد علم و فناوری، فرهنگی اجتماعی، زنان و خانواده و همچنین ستاد تعلیم تربیت دارد که پیشنهاد می‌شود سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با این ستادها تعامل داشته باشد و بنابر نظر مدیران سازمان یک میز مستقل سلامت روان در یکی از این ستادها ایجاد و مستقر کند، برای ارتقای سلامت روان جامعه نیاز به حضور سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در این ستادها داریم و به نظر می‌رسد به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص نقش رسانه در سلامت روان جامعه گفت: رسانه در دنیای امروزی تنها صداوسیما نیست؛ صوت و تصویر فراگیر، شبکه‌های اجتماعی، سکّوها و شبکه‌های پخش نمایش خانگی بسترهای خوبی هستند که می‌توانند به ارتقای سلامت روان کمک کنند.

وی با تأکید بر ضرورت تعیین نقشه راه سلامت روان کشور تصریح کرد: کشور حتما نیاز به سند سلامت روان دارد تا نحوه حکمرانی در این حوزه تعیین شود، تکلیف دستگاه‌ها در این حوزه باید مشخص شود. بنابراین به پیشنهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، سند راهبردی و راهبری سلامت روان تدوین شود تا در ادامه شورای عالی آن را به عنوان سندی بالادستی به تصویب برساند.

تلاش سازمان برای ارتقای سلامت روانی جامعه و پیشگیری از بروز انواع مشکلات روانشناختی

در ادامه علی فتحی آشتیانی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در این نشست درباره نیاز کشور به روانشناس و مشاور گفت: طی تحقیقاتی که در سال‌های گذشته صورت گرفت در آمریکا به ازای هر هزار خانوار، هفت روانشناس و مشاور وجود دارد. در چین به ازای هر دو هزار خانوار یک روانشناس و در کشورهای اروپایی هفت تا ۱۵ روانشناس و مشاور به ازای هر هزار خانوار فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در ایران نیز اگر براساس استانداردها پیش برویم نیاز به حدود ۱۰۰ هزار روانشناس و مشاور داریم، در حالی که در حال حاضر حدود ۲۰ هزار روانشناس و مشاور پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره دریافت کرده اند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با تاکید بر مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: آسیب های اجتماعی می‌توانند زمینه ساز مشکلات روانشناختی شوند و مشکلات روانشناختی را افزایش دهند، براساس طبقه بندی های بین المللی، حدود ۴۰۰ نوع بیماری روانی داریم که سازمان روانشناسی و مشاوره نقش پررنگی در پیشگیری از ابتلا افراد جامعه به این‌ مشکلات و اختلالات دارد.

فتحی آشتیانی با برشمردن اقدامات و برنامه های پنجمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در دو ماه گذشته گفت: به منظور تسریع در صدور پروانه برای همکاران روانشناس و مشاور با مدرک کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در سراسر کشور، برنامه‌ریزی صورت گرفته تا ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای از طریق آزمون سنجیده شود و بعد از آن مصاحبه روانشناختی انجام شود. اولین آزمون ۱۵ آذرماه توسط سازمان سنجش برگزار خواهد شد، انتخابات شوراهای استانی که حدود هشت سال است برگزار نشده طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ۲۷ بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.

وی افزود: یکی از چالش های حوزه سلامت روانی بیمه‌ است، بیمه خدمات سلامت روانی با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی دو هفته گذشته عملیاتی شد. با این وجود امید است با توافقی که صورت گرفته، همه گرایش های روانشناسی و مشاوره، تحت پوشش قرار گیرد و فرصتی فراهم شود تا همه آحاد جامعه بتوانند از خدمات سلامت روانی بهره مند شوند و از این طریق فرصتی برای تخصصی شدن گرایش های روانشناسی و مشاوره فراهم شود.

به گزارش ایرنا رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در پایان اضافه کرد: با تعامل و ارتباط مستمر با وزارت علوم و وزارت بهداشت، کمک می کنیم درس ها و سرفصل‌های دروس به گونه ای تغییر کند تا فارغ التحصیلان از کارآمدی و مهارت لازم برای ارائه خدمت برخوردار باشند و نیازی به گذراندن کارگاه های آموزشی نداشته باشند، رتبه بندی روانشناسان و مشاوران امری ضروری است، به زودی شاخص هایی برای رتبه‌بندی روانشناسان و مشاوران تعیین و عملیاتی خواهیم کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه