در دوران کرونا هیج بیماری روی زمین نماند و هیچ پرستاری از شیفت خود کنار نرفت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌الهی امروز ۳۰ آبان‌ماه، در مراسم کشوری بزرگداشت روز پرستار که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در این دنیا هیچ کاری اتفاقی نیست و اگر شما پرستاران در اینجا حضور پیدا کردید، دعای خیر بیمارانی بوده که بالای سر آن‌ها بی‌خوابی کشیدید.

وزیر بهداشت ادامه داد: شغل‌های متعددی وجود دارد و هر کدام ارج و قرب خود را دارند اما پرستاری شغلی مقدس است، به همین دلیل چنین روز مبارکی به عنوان روز پرستار انتخاب شده است. محبت، آرامش و علاقه پرستار به بیمار می‌تواند باعث آرامش و شفای بیمار شود. شما پرستاران منتخب هستید، بنابراین وظایف و رسالت سنگینی دارید و الگوی جامعه هستید.

وی افزود: هزاران شهید و جانباز این انقلاب را به ثمر رساندند و رسالت سنگینی به عهده ما گذاشتند که ماندن در راه خدا و پیشرفت انقلاب است. مقام معظم رهبری بارها فرمودند که شکر خدا فقط در لسان کافی نیست، بلکه به عمل است و اینکه فرد بتواند از همه استعداد ‌و توان خود استفاده کرده و برای خدا کار کند. شغل شما شغل معمولی نیست، ارزش بسیار بالایی دارد و شما باید شکر کنید که این شغل را دارید. هدف اصلی کسب رضای خداوند بوده و کار شما جهاد در راه خدا است.

عین اللهی با بیان اینکه در احادیث و روایات مختلف در خصوص پرستاری صحبت شده است گفت: ما شغل پرستاری را تنها شغلی عادی نمی‌بینیم، بلکه شغلی معنوی و روحانی است. بعد معنوی شغل پرستاری از برخی شغل‌های دیگر بسیار بالاتر است. پرستار می‌تواند مانند یک فرد روحانی و معنوی بسیار اثربخش باشد. اخلاق حرفه‌ای پرستاری اهمیت ویژه‌ای دارد و شاید از همه شغل‌ها بالاتر باشد.

وزیر بهداشت گفت: هر فردی شغل پرستاری را انتخاب کرده باید اطلاعات خود را به‌روز کند. کسب دانش و مهارت به‌روز و تلاش و کوشش از وظایف ما است. تلاش مستمر، پژوهش و آشنایی با مهارت‌های جدید مهم بوده و باید در خصوص بیماری پژوهش کنیم. دقت و احساس مسئولیت نکته مهمتری است. وقتی بیماری به ما سپرده می‌شود ما در مقابل وی مسئول هستیم، بنابراین باید مسئولیت خود را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه باید به عواطف و احساسات بیمار توجه کنیم، تصریح کرد: نکته مهم اینکه ما جسم و روح داریم. تنها به جسم بیمار نگاه نکنیم و بیمار را ماشین نبینیم. انسان ماشین نیست، دارای عواطف و روح است. محبت، توجه و روحیه دادن شما پرستاران در بیماری بیماران موثر است. روح مانند جسم بوده و از جسم جدا نیست. توجه و احترام به مریض می‌تواند در تسریع بهبودی موثر باشد.

عین اللهی خاطرنشان کرد: توجه به اعتقادات بیمار نیز مهم است. ما غنی از ارزش‌های اسلامی هستیم. هیچ جایی در دنیا به اندازه ما غنی نیست برای ما باعث شرم است که حتی مهر در اختیار بیمار نگذاریم. وقتی انسان بیمار می‌شود بیشتر به خدا نزدیک می‌شود. توجه به مسائل مذهبی بیمار از جمله نماز مهم است. در هیچ شرایطی مجاز نیستیم مسائل شرعی را رعایت نکنیم. توجه شما باعث خیر و برکت می‌شود و بیمار اعتماد بیشتری به شما می‌کند. رعایت شئونات در همه موارد مهم است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: باید با بستگان بیمار برخورد مناسب داشته باشید. امیدواری و امیدبخشی به بیمار مهم بوده و به هیچ وجه نباید بی‌مهابا مشکل بیمار را به وی بگوییم، بلکه باید به تدریج بیان کنیم. امیدواری یکی از مسائل مهم است، در بدترین شرایط هم باید امید داد. حفظ اسرار بیمار نیز مساله مهمی است. شما پرستاران محرم اسرار بیمار هستید و حق ندارید اسرار بیمار را فاش کنید.

به گزارش ایسنا وی در پایان افزود: در تاریخ حوزه سلامت، بعد از انقلاب توفیقات بسیاری داشتیم. الان بیمارستان‌های غزه را مشاهده می‌کنیم که همه ایستادند و کمک می‌کنند، ما در دفاع مقدس نیز در مناطق جنگی همین وضعیت را داشتیم. در حصر آبادان دور تا دور آبادان آتش بود اما تمام جامعه پزشکی ایستادند و تعدادی به شهادت رسیدند. در کرونا شهامت و شجاعتی که جامعه پرستاری ما نشان داد زبانزد دنیا بود. هیج بیماری روی زمین نماند و هیچ پرستاری از شیفت خود کنار نرفت. ۷۰ شهید جامعه پرستاری و ۳۰۰ شهید جامعه سلامت را در دوران کرونا داشتیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.