سوءتغذیه مشکل حاد کشور نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد اسماعیل‌زاده در نشست خبری با خبرنگاران با تاکید بر اینکه دغدغه وزارت بهداشت این است که مواد غذایی برای رشد کافی به کودکان برسد گفت: یکی از طرح‌های موفق مشترک وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان برنانه و بودجه، برنامه "ارتقای وضعیت تغذیه کودکان زیر ۵ سال" است که شناسایی این کودکان در کشور توسط ۱۵۰۰ کارشناس تغذیه آموزش دیده وزارت بهداشت در حال انجام است.

وی افزود: شارژ کارت الکترونیک مخصوص این کودکان توسط وزارت رفاه انجام می‌شود و برنامه‌غذایی که مجاز به خرید آن هستند توسط وزارت بهداشت تدوین شده است. بودجه این برنامه در سال جاری بیشتر شده است و این امر سبب شده که تعداد افراد تحت پوشش افزایش یابد. از طرفی پیش‌تر پولی که به این افراد پرداخت می‌شد، محدودیتی برای خرید نداشت ولی امسال به جز مواد غذایی که مدنظر وزارت بهداشت است دیگر قادر به خرید سایر اقلام نیستند چراکه این برنامه غذایی کاملا در راستای بهبود تغذیه کودک تعیین شده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت  ادامه داد: وظیفه مهم تری که بر عهده ما است،‌ پایش اجرای برنامه است که طی ۳ تا ۶ ماه آینده گزارشی از وضعیت رشد کودکان پس از اجرای برنامه خواهیم داشت که بتوانیم چهره کریه سوء تغذیه را از کشور پاک کنیم.

اسماعیل‌زاده در خصوص اقلام و محتویات بسته غذایی که برای کودکان زیر ۵ سال در نظر گرفته شده است گفت: این بسته شامل ۱۶ قلم مواد غذایی است که تامین کننده کالری و  پروئتین این بچه‌ها است. بسته مشتمل بر لبنیات، گوشت‌ها، تخم مرغ، حبوبات، برنج، ماکارانی، روغن مایع و ... است.

وی در خصصو اینکه نحوه حمایت‌ تغذیه‌ای از کودکان بالای ۵ سال چگونه است؟ اظهار کرد: برنامه‌های دیگری برای گروه سنی بالاتر از ۵ سال در سطح شبکه‌های بهداشتی به شکل جاری داریم که در حال انجام است، با توجه به بودجه خوب این برنامه برای سال جاری بالای ۸۵ درصد بچه‌هایی که درگروه هدف بودند تحت پوشش درآمدند و تعداد زیادی از افراد مدنظر آمدند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: هدف ما به حداقل رساندن عقب ماندگی رشد است‌ اما باید بدانیم که سوءتغذیه مشکل حاد کشور نیست و مشکل مهمتر اضافه وزن و چاقی است که اعداد و ارقام بالاتری دارد که به بروز بیماری‌های غیرواگیر دامن می‌زند.

اسماعیل‌زاده در خصوص توزیع شیر در مدارس گفت: این کار با وجود اینکه در بودجه سال جاری نیامده بود اما با دستور ریاست جمهوری آغاز شده و در مدارس زیادی درحال توزیع است. درحال حاضر برای کودکان مدارس ابتدایی دولتی هفته‌ای دو روز شیر توزیع می‌شود. دغدغه دولت و مجلس سبب شد تا موضوع توزیع شیر در مدرسه در برنامه هفتم توسعه هم بیاید.

وی درخصوص برنامه‌ مکمل‌یاری وزارت بهداشت افزود: این برنامه هم در مدارس و هم برای سایر گروه‌های سنی در حال انجام است. اکنون کودکان زیر دو سال در سطح شبکه‌های بهداشتی و درمانی کشور قطره آهن و مکمل AD به شکل رایگان دریافت می‌کنند. در گروه سنی مدارس نیز مکمل آهن و ویتامین دی توزیع می‌کنیم. در خانم‌های باردار و سایر گروه‌های سنی هم این کار درحال انجام است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به برنامه دیگر وزارت بهداشت در خصوص توزیع آرد سالم و پخت نان کامل گفت: به دنبال این هستیم که فیبر کافی از طریق نان به عنوان قوت غالب به مردم برسد و از طرفی می‌خواهیم برخی مواد که کمبود آن هم وجود دارد مانند آهن و اسید فولیک هم از طریق نان به مردم برسد.

اسماعیل‌زاده ادامه داد: اکنون برنامه غنی‌سازی آرد با آهن و اسیدفولیک در حال انجام است و به دنبال اثربخشی این برنامه هستیم. از طرفی با تعامل سازمان غذا و دارو به دنبال غنی سازی آرد با ویتامین دی هم هستیم چراکه کمبود این ویتامین اندکی به بروز بیماری‌های غیرواگیر دامن زده است و این موضوع باید به حداقل ممکن برسد.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: قیمت نان موضوع بسیار مهمی است که آیا با غنی‌سازی آرد قیمت نان بیشتر می‌شود یا خیر؟ که در این زمینه باید کارها پیش برود تا در این زمینه هم به نتیجه برسیم. اکنون نانی که با آهن و اسیدفولیک غنی شده است یارانه دولتی دارد و هدف دولت هم این است که مردم نان کامل بخورند بدون اینکه قیمت آن افزایش یابد.

پایان پیام/