زنگ خطر WHO در مورد افزایش مبتلایان به "ام پاکس" در مرکز آفریقا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، این بیماری عفونی که قبلا آبله میمونی نامیده می شد، برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ در جمهوری دموکراتیک کنگو در انسان شناسایی شد.

این بیماری سال‌ها در چندین کشور در مرکز و غرب آفریقا بومی بوده است، جایی که شیوع این بیماری اغلب با انتقال ویروس از حیوانات آلوده به انسان آغاز می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد که همه به جز چهار استان از ۲۶ استان جمهوری دموکراتیک کنگو، عفونت را گزارش کردند. همچنین این بیماری در مناطقی که قبلا دیده نشده بود نیز مشاهده شده است.

سازمان جهانی بهداشت در مورد قابل انتقال بودن یک سویه این ویروس نگران است و گفت که با وزارت بهداشت جمهوری دموکراتیک کنگو برای ارزیابی وضعیت هماهنگ است.

افزایش موارد ابتلا به ام پاکس در سال گذشته در اروپا و ایالات متحده و خارج از مناطقی که این بیماری در آن‌ها بومی است، سازمان جهانی بهداشت را بر آن داشت تا در ژوئیه ۲۰۲۲ یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی را با نگرانی بین المللی اعلام کند، بالاترین زنگ خطری که می تواند به صدا درآید.

این هشدار در ماه مه امسال به پایان رسید اما این سازمان به مردم توصیه کرد که همچنان مراقب باشند.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، اولین علائم ام پاکس تب، سردرد، درد عضلانی و کمردرد در طول یک دوره پنج روزه است. همچنین متعاقباً بثورات روی صورت، کف دست‌ها و کف پا ظاهر می‌شود.

این بیماری معمولاً پس از دو تا چهار هفته خود به خود بهبود می یابد. با این حال این بیماری برای کودکان، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می‌تواند خطرناک باشد.

سازمان جهانی بهداشت می گوید از ژانویه ۲۰۲۲ تا ۳۱ اکتبر سال جاری در مجموع ۹۱ هزار و ۷۸۸ مورد ابتلا و ۱۶۷ مورد مرگ ناشی از ام پاکس در ۱۱۶ کشور و منطقه جهان گزارش شده است.

سال گذشته میلادی سازمان جهانی بهداشت "WHO" نام آبله میمونی را به ام پاکس تغییر داد.

به گزارش بی بی سی به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، این نهاد بین المللی می گوید: هنگامی که این بیماری شیوع پیدا کرد گزارش هایی دریافت کرده مبنی بر این که از نام آن در برخی اجتماعات به صورت نژادپرستانه استفاده شده است. ایسنا

پایان پیام/