گسترش برنامه "سلامت خانواده" به ۱۸۰ شهر کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین فرشیدی در جلسه قرار گاه «سلامت خانواده» که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد گفت: "پویش سلامت خانواده" با هدف ارتقای سواد سلامت به ویژه در شهرهای بزرگ و همچنین تقویت برنامه «سلامت خانواده و نظام ارجاع» که از اردیبهشت ماه فاز شهری آن آغاز شده تا ۱۵ دی ماه ادامه دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: برنامه "سلامت خانواده" در فاز اول از۵۹ شهر شروع شد و سپس به ۹۳ شهر ارتقا یافت و هم اکنون در ۱۸۲ شهر کشور در حال اجراست و یک میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قرار داده است، ما یک نظام شبکه ای قوی در منطقه داریم که البته بخش شهری آن به ویژه در شهرهای بزرگ به اندازه بخش روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر توسعه نیافته است.

وی افزود: ۲۰ میلیون نفر تا پایان سال تحت پوشش برنامه سلامت خانواده قرار می گیرند، ضریب پوشش خدمات ما در شهرها به ویژه شهرهای بزرگ کمتر از حد انتظار است. ایجاد مراکز و تامین نیروی انسانی در شهرهای بزرگ طی سال های گذشته آنچنان که باید توسعه نیافته است. اگر پوشش فراگیر برنامه ها تا ۸۰ درصد ارتقا یابد، شاید دیگر نیازی به برگزاری پویش هایی نظیر "پویش ملی سلامت" برای جلب نظر مردم نباشد.

فرشیدی گفت: باید با اجرای "پویش ملی سلامت" بتوانیم برنامه "سلامت خانواده و نظام ارجاع" و همچنین تشکیل "پرونده الکترونیک سلامت" را تسهیل کنیم. ارتقای سواد سلامت و آشناسازی مردم با مراکز و بخش های خدمت بهداشتی نیز با اجرای این پویش تسهیل می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که باید همه بیماری های واگیر و غیرواگیر را تحت پوشش برنامه های خود قرار دهیم گفت: در پویش ملی سلامت دو ریسک فاکتور «پرفشاری خون و دیابت» به عنوان اولین فاز از برنامه های سلامت خانواده غربالگری می شوند. هر بیماری که این عوامل خطر را دارد و از وجود آن در خود بی خبر است اگر تحت درمان قرار گیرد، به آینده سلامت کشور کمک شایانی می شود.

به گزارش وبدا وی در پایان اضافه کرد: برای اجرای "پویش ملی سلامت" لازم است تمام امکانات سازمان ها و وزارتخانه هایی که درگیر فرهنگسازی و ارائه خدمات دولتی هستند به کار گرفته شود. همچنین نیروی بسیج و بخش خصوصی نیز در ارائه پوشش حداکثری برنامه می توانند به ما کمک کنند.

پایان پیام/