سبک زندگی، ۷۵ درصد در سلامت جامعه نقش دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین رضایی‌زاده در جلسه کشوری برنامه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت گفت: اینکه فرد کجا به دنیا آمده و کجا زندگی کرده و در کجا درس خوانده و اینکه چقدر احساس امنیت و آرامش و رفاه دارد؛ اینها همه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت هستند که بسیار اهمیت دارند.

معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل گفت: این مفاهیم که امروزه در دنیا مورد توجه قرار گرفته پایه و اساس مکتب طب ایرانی نیز هست اما در جامعه ما کمرنگ شده، استفاده از این آموزه‌ها و آموزش آن‌ها و ورود دوباره آنها به فرهنگ مردم امری بسیار ضروری است. ابتدا باید خودمان کم‌کم این آموزه‌ها را وارد سبک زندگی کنیم تا دیگران نیز به مرور رعایت کنند، تا ۱۰ -۱۵ سال پیش از واژه اصلاح سبک زندگی استفاده می‌شد اما مدت‌هاست که از واژه پزشکی سبک زندگی استفاده می‌شود، اکنون پزشکی مبتنی بر لایف استایل "سبک روزانه" یک تخصص است و انجمن‌های ملی و بین‌المللی متعددی در کشورهای مختلف در این خصوص وجود دارد.

هدف نهایی ما درمان با دارو نیست

وی افزود: آموزه‌های طب ایرانی مبتنی بر پیشگیری و ارتقاء سطح سلامت افراد با سبک زندگی سالم است، هدف نهایی ما درمان با دارو نیست. آموزه‌های طب ایرانی مبتنی بر پیشگیری و ارتقاء سطح سلامت افراد با سبک زندگی سالم است و به عنوان یک پزشک باید بر روی حفظ سلامت و ارتقاء آن تمرکز کنیم، به خصوص متخصصان طب ایرانی باید به این نکته توجه بیشتری داشته باشند زیرا هدف غایی ما صرفا درمان‌های دارویی نیست، از جمله برنامه‌های مختلفی که مرتبط با سبک زندگی در کشورهای دنیا درحال اجرا است می توان به دهکده‌ها و مدرسه‌های سلامتی اشاره کرد که توسط سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از نهادها و مراکز تحقیقاتی دنیا در حال توسعه است.

رضایی‌زاده موضوع سلامت و آشپزی سالم و طبی را مورد توجه مراکز بزرگ علمی تحقیقاتی دنیا دانست و گفت: یکی از مهمترین مراکز علمی دنیا با نام NCCIH "مرکز ملی طب مکمل و سلامت تلفیقی آمریکا" است که چهار دوره برنامه استراتژیک در خصوص رفتارهای سلامتی و سبک زندگی نوشتند. همچنین آشپزخانه‌های سلامت و آشپزی طبی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار دارد، یکی دیگر از برنامه‌های موفقی که در دنیا وجود دارد برنامه‌های ۱۰ ساله اصلاح سبک زندگی ادغام یافته در نظام سلامت "Healthy People" آمریکا است که با هدف ارتقاء سطح سلامت مردم تدوین و اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا رضایی‌زاده در پایان با اشاره به اینکه از سه سال پیش دانشگاه هاروارد سندی را تحت عنوان راهنمای سلامتی منتشر می‌کند که مبتنی بر تدابیر حفظ الصحه است گفت: در این سند تدابیر ورزش، خواب و غذا مورد توجه بیشتری قرار دارد و هر سه سال هم با همین شعار به‌روزرسانی می‌شود. همچنین مفهوم آشپزخانه سالم یا آشپزی سالم که به تدبیر منزل برمی‌گردد مورد توجه زیادی قرار دارد به طوری که بر روی تربیت سرآشپز سالم کار می‌شود.

پایان پیام/