۱۴ درصد مردم ایران دچار مصرف مستمر دخانیات هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین فرشیدی در خصوص آخرین وضعیت مصرف دخانیات در کشور گفت: آخرین آمارهای اخذشده نشان می‌دهد که ۱۴ درصد جمعیت ایران، دچار مصرف مستمر دخانیات اعم از سیگار، قلیان و ... هستند که البته این آمار در میان خانم‌ها تنها ۲ درصد است؛ با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، میزان مصرف دخانیات در بانوان بیشتر از آقایان رشد پیدا کرده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: بررسی‌های ما همچنین نشان می‌دهد که متاسفانه سن شروع مصرف دخانیات پایین آمده است و تعداد بیشتری از دانش‌آموزان کشور نسبت به گذشته دچار مصرف سیگار یا قلیان شده‌اند. البته هنوز آمار مصرف دخانیات در افراد زیر ۱۸ سال چندان نگران‌کننده نیست، ولی اگر اجرای برنامه‌های کنترلی را جدی نگیریم، ممکن است در سال‌های آتی با وضعیت خطرناکی مواجه شویم.

سرایت ایده ترویج مصرف سیگار در میان خانم‌ها و نوجوانان از کشورهای غربی به ایران 

وی افزود: رکت‌های تولیدکننده به روش‌های مختلف به‌دنبال ایجاد بازارهای بیشتر برای مصرف محصولات خود هستند، تولیدکنندگان کالاها برای افزایش عرضه محصولات خود و کسب درآمد بیشتر سعی می‌کنند با استفاده از روش‌های تبلیغاتی، مصرف‌کنندگان بیشتری را به کالاهایشان جلب کنند. درباره شرکت‌های تولیدکننده محصولات دخانی نیز همین مساله صدق می‌کند و وقتی شاهد آن هستیم که میزان مصرف دخانیات در خانم‌ها یا افراد زیر ۱۸ سال در مقایسه با سایر اقشار جامعه کمتر است بنابراین تولیدکنندگان سیگار تلاش می‌کنند که با تبلیغات سوء خود بانوان و نوجوانان بیشتری را به سمت مصرف سیگار سوق دهند.

فرشیدی گفت: ایده ترویج مصرف سیگار در میان خانم‌ها و نوجوانان ابتدا توسط تولیدکنندگان محصولات دخانی کشورهای غربی اجرا شد، اما رفته‌رفته شاهد گسترش اجرای این ایده در سایر کشورها نیز بودیم و متاسفانه باید اذعان داشت که این ایده به ایران نیز سرایت پیدا کرده است و در سال‌های اخیر،‌ برخی شرکت‌های تولیدکننده سیگار در کشورمان نیز بخشی از تبلیغات خود را صرف ترویج مصرف سیگار در میان بانوان و افراد نوجوان کرده‌اند. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در استان‌های جنوبی ایران نظیر سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر، آمار بانوان مصرف‌کننده سیگار نسبت به سایر نقاط کشور کمتر است، ولی آمار مصرف قلیان در میان خانم‌ها در این مناطق از متوسط جامعه بالاتر است، این در حالی است که بارها تاکید کرده‌ایم که مصرف قلیان حتی می‌تواند از سیگار مضرتر باشد، بنابراین به خانم‌ها بخصوص در میان جوامع بومی و محلی توصیه می‌کنیم که مصرف قلیان را هم مانند مصرف سیگار قبح بدانند.

افزایش مالیات بر مصرف دخانیات و راه‌اندازی مراکز ترک سیگار 

وی افزود: افزایش قیمت سیگار تا حدی روی کاهش مصرف آن تاثیر می‌گذارد، ولی مهمترین راهکار در این زمینه، آموزش و فرهنگ‌سازی است، در سال گذشته با رایزنی‌هایی که با نمایندگان محترم مجلس داشتیم، توانستیم با بالا بردن مالیات بر مصرف دخانیات، قیمت سیگار را مقداری افزایش دهیم و همچنین فروش به زیر ۱۸ سال را ممنوع کنیم و همچنین با همکاری آموزش و پرورش برنامه‌های خوبی را برای جلوگیری از گرایش دانش‌آموزان به مصرف دخانیات در دست اجرا داریم.

فرشیدی ادامه داد: قرار است ۵۰ درصد درآمد حاصل از افزایش مالیات بر مصرف دخانیات به وزارت ورزش و جوانان تخصیص داده شود تا برنامه‌هایی را برای ترویج ورزش همگانی و آموزش جوانان در راستای کاهش مصرف و ترک سیگار اجرایی کند. البته این بودجه در سال جاری هنوز به وزارت ورزش تخصیص پیدا نکرده است و امیدواریم هرچه زودتر اختصاص یابد. 

به گزارش ایلنا معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت سالانه اعتبارات مشخصی را برای مبارزه با مصرف دخانیات تخصیص می‌دهد که بخش زیادی از این بودجه صرف راه‌اندازی و تقویت مراکز ترک سیگار می‌شود‌. از تمام افراد سیگاری می‌خواهیم به این مراکز که در اغلب شهرهای کشور دایر شده‌اند و با حداقل هزینه به این افراد خدمات ارائه می‌دهند، مراجعه کنند و مطمئن باشند که ترک سیگار، اگرچه سخت، ولی ممکن است و قطعا در بهبود وضعیت سلامت آنها تاثیرات بسیار مهمی می‌گذارد.

پایان پیام/