دستاورد جدید محققان دانشگاه تهران در درمان شایع‌ترین سرطان در زنان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، زهره جهانی در خصوص اهمیت تحقیقات اخیر محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران گفت: شیوع گسترده سرطان پستان در زنان و عدم کارایی داروهای شیمی‌درمانیِ متداول به تنهایی، نیاز به یافتن ترکیبات با سمیت کمتر را پراهمیت می‌کند.

این دانش‌آموخته دکتری بیوشیمی دانشگاه تهران گفت: مطالعه انجام شده در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران نشان می‌دهد که داروهای مورد استفاده در درمان دیابت دارای نوعی خواص ضد سرطانی هستند اما غلظت‌های مورد استفاده برای مشاهده این اثرات مطلوب در حد بالایی است، به نظر می‌رسد که بر اثر تیمار با داروهای ضددیابت، تولید پروتئین‌های بقاء در سلول‌های سرطانی از طریق یک مسیر جبرانی افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه از مرگ سلول‌های سرطانی جلوگیری به عمل می‌آید و همین دلیلی بر افزایش غلظت موثره این داروها می‌باشد.

وی افزود: از طرفی کورکومین می‌تواند میزان این پروتئین‌های منجر به مقاومت دارویی را کاهش دهد. اما کورکومین در حالت طبیعی برداشت سلولی کمی دارد، در حالی که فرم نانودارویی آن علاوه بر اثرات سمیِ کمتر برای سلول‌های طبیعی، نفوذپذیریِ بهتر و سمیت بیشتری نسبت به سلول‌های سرطانی دارد، در مطالعه اخیر که در "آزمایشگاه بیولوژی ساختار" مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران انجام شده است، تیمار هم‌زمان داروهای ضد دیابتی به همراه نانوکورکومین موجب افزایش شدید حساسیت سلول‌های سرطان پستان به داروهای ضد دیابتی مانند متفورمین شد.

به گزارش تسنیم این یافته‌ها حاصل پژوهش‌هایی است که در قالب رساله دکتری زهره جهانی دانشجوی دکتری بیوشیمی با عنوان "سینرژی فعال‌کننده‌های مسیرAMPK با نانوداروی کورکومین در ایجاد اپاپتوز در سلول‌های سرطان پستان" انجام شده است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.