در ۹ ماهه امسال ۷۰ نفر به علت گازگرفتگی در تهران فوت کردند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی فروزش گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ که تعداد فوت ناشی از گاز منواکسیدکربن ۵۲ نفر اعلام شده بود، ۳۴درصد افزایش یافته و تعداد فوتی‌های ناشی از این نوع مسمومیت در ۹ ماهه سال جاری ۴۸ مرد و ۲۲ زن بودند.

وی تصریح کرد: گاز منواکسیدکربن سمی است و از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید و رنگ و بوی خاصی ندارد به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند. وقتی این گاز وارد سیستم تنفسی شخص شود، بلافاصله با گلبول‌های قرمز خون وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین یک تا ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان، فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود و در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود، افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.

فروزش در پایان اضافه کرد: کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی ریوی و افراد مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین عوارض ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن را دچار می‌شوند.

به گزارش ایرنا روز گذشته محمد اسماعیل توکلی رییس مرکز اورژانس استان تهران با اشاره به افزایش حوادث گازگرفتگی در فصل سرما گفت: در این یک هفته اخیر حوادث گاز گرفتگی افزایش ۱۲۲ درصدی داشته است و ۱۹۳ نفر در حوادث گاز گرفتگی دچار مسمومیت شدند. 

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.