لبنیات کم چرب خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد اسماعیل زاده درخصوص اهمیت مصرف لبنیات گفت: پوکی استخوان یک اختلال اسکلتی با کاهش تراکم معدنی استخوان "BMD" و استحکام استخوان است که منجر به افزایش خطر شکستگی می شود.

پوکی استخوان در زنان دو برابر مردان است

وی افزود: پوکی استخوان به پوکی استخوان اولیه و ثانویه تقسیم می شود، اگر پوکی استخوان به مرور زمان با افزایش سن بروز پیدا کند به آن پوکی استخوان اولیه و اگر به دلیل عوامل دیگر مانند سبک تغذیه و عدم دریافت مواد مغذی مناسب و بیماری هایی نظیر مشکلات کبدی، روده ای، پرکاری تیرویید، بیماری ‌های کلیوی و مصرف برخی از دارو‌ها به وجود آید پوکی استخوان ثانویه گفته می شود، سبک و عادات تغذیه ای، استعمال سیگار، استرس، آلودگی هوا، سن بالاتر، فعالیت بدنی کم و بیماری های همزمان از جمله عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه پوکی استخوان در زنان به دلیل شرایط فیزیولوژیک دو برابر مردان است تصریح کرد: پوکی استخوان در ایران شیوع بالایی دارد، تازه ‌ترین آمار وزارت بهداشت حاکی از این است که بیش از ۶۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال درگیر این بیماری هستند. آماری نگران‌ کننده که می‌ گوید، از هر ۲ زن یک نفر و از هر ۴ مرد یک نفر در سنین بالای ۵۰ سال شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می‌ کنند. این آمار در بین افراد بالای ۷۰ سال حدود ۸۰ درصد است، یعنی از هر ۵ فرد بالای ۷۰ سال ۴ نفر پوکی استخوان دارند.

اسماعیل زاده در پایان گفت: یکی از عوامل تاثیرگذار در ابتلا به پوکی استخوان کمبود مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر و پروتئین است که از عوامل اصلی تشکیل توده استخوانی هستند، این مواد مغذی در محصولات لبنی وجود دارند و مصرف محصولات لبنی مانند شیر، ماست و کشک به میزان مورد نیاز بر حسب سن افراد بسیار تاثیرگذار خواهد بود، مصرف محصولات لبنی کم چرب منجر به کاهش خطر پوکی استخوان می شود، پروتئین لبنیات با افزایش تراکم مواد معدنی استخوان مرتبط است، بنابراین برای سلامت استخوان های خود مصرف روزانه شیر یا ماست یا کشک را فراموش نکنید.

به گزارش وبدا پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم با هدف آگاهی بخشی آحاد جامعه درخصوص مصرف نمک تصفیه شده یُددار و افزایش مصرف لبنیات با شعار "انتخاب همه، نمک کم اما تصفیه شده یُد دار" برای هفته اول و شعار "از کودکی تا پیری، لبنیات دوست سلامتی" برای هفته دوم، از تاریخ 1 بهمن ماه آغاز شده و تا 15 بهمن ماه سال جاری ادامه دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه