افزایش ۱.۵ میلیارد دلاری ارزش بازار دارو در یک سال
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد طاهری با بیان اینکه صنعت دارو جزو صنایع بورسی است که توانسته رشد سود خود را در سنوات اخیر حفظ کند گفت: سود 550 میلیون دلاری شرکت های دارویی بورسی از سال 1390 به رقم 800 میلیون دلار رسیده است. در صنعت دارو شاهد افزایش تقسیم سود بین سهامداران نیز بوده‌ایم. با 1.5 برابر شدن سود شرکت‌ها شاهد 3.5 برابر شدن شاخص کل صنعت بوده‌ایم.

وی افزود: با وجود اینکه صنعت دارو ماهیت ریالی دارد، توانسته است که سود خود را طی جهش‌های ارزی حفظ کند. چه بسا در بلند مدت افزایش نیز داشته است. در طول 13 سال اخیر، صنعت دارو در جهش‌های ارزی کاهش سود کوتاه مدتی را تجربه کرده است اما با گذشت یک سال و سال‌های بعد، سود شرکت‌ها مجدد به 300 تا 350 میلیون بازگذشته است. همین شرایط سبب شده تا سرمایه‌گذاران جذب این بازار شوند.

پیری افزایش جمعیت و رشد سرانه مصرف دو عامل افزایش 50 درصدی مصرف دارو

این کارشناس مالی با اشاره به عرضه نخستین صندوق بخشی حوزه دارو در فرابورس در خصوص علت افزایش سود شرکت‌های دارویی در ایران و جهان گفت: برای آنکه بدانیم این سود از کجا نشئت گرفته است باید شرایط بازار جهانی را نیز بررسی کنیم. بازار دارو جهانی حدود 10 سال پیش هزار میلیارد دلار بوده است که این رقم در حال حاضر به 1500 میلیارد دلار رسیده است. در حقیقت شاهد رشد 50 درصدی بوده است.

طاهری تصریح کرد: ریشه اصلی این افزایش به رشد جمعیت و رشد سرانه مصرف باز می‌گردد. پیرتر شدن جمعیت جهان نیز در افزایش سرانه مصرف تاثیرگذار بوده است. در ایران نیز شاهد چنین رشدی هستیم. 10  سال قبل در کشور حدود 40 میلیارد عدد دارو مصرف می‌شد که این رقم امروزه به 65 میلیارد عدد دارو رسیده است.

افزایش 1.5 میلیارد دلاری ارزش بازار دارو در یک سال

وی با اشاره به اینکه این پیش‌بینی وجود دارد که مصرف دارو تا پایان امسال به 66 میلیارد عدد برسد، گفت: به همین تناسب ارزش بازار دارو افزایش داشته است. در سال گذشته بازار دارو معادل 3 تا 3.5 میلیارد دلار ارزش داشته است این رقم امروز به 4.5 تا 5 میلیارد دلار رسیده است. بنابراین گسترش بازار دارو توانسته سود شرکت های دارویی را افزایش دهد.

تداوم رشد صنعت دارو با 22 میلیونی شدن افراد بالای 55 سال

این تحلیل گر بازار سرمایه ادامه داد: سرانه مصرف دارو در ایران برای هر شخص حدود 50 دلار است که این رقم در جهان برابر 180 دلار است. در نتیجه می‌توان این انتظار را داشت که رشد بازار دارو در ایران حتی بیشتر از بازار جهانی ادامه دار  باشد.

طاهری در پایان گفت: 10 سال پیش حدود 12 درصد جمعیت کشور بالای 55 سال سن داشت که حدود 10 میلیون نفر را شامل می‌شد. امروز شاهد رقم 16 درصد "حدود 15 میلیون نفر" هستیم. متاسفانه 10 سال بعد این رقم به 23 درصد یعنی 22 میلیون نفر متقاضی اصلی دارو خواهد رسید. این موارد نشان می‌دهد که برخلاف عدم انتظار رشد عمده صنایع کشور رشد سود صنعت دارو می تواند در آینده نیز ادامه دار باشد. تسنیم

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.