برای برخی تاختن به جامعه پزشکی نام آور و شهرت افرین شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس زاده گفت: حقوق بیماران شامل مسائل متعددی است که بخشی از آن در حوزه قصور یا جرائم پزشکی است و باید اشاره کنم از کل شکایات درباب قصور یا جرائم پزشکی، حدود ۴۵ درصد به تشکیل کیفرخواست می‌انجامد که از این تعداد در بیش از 80 درصد موارد رای به نفع بیمار صادر شده است. درعین حال در مسیر دفاع از حقوق معنوی بیماران و رعایت اخلاق پزشکی و شان بیمار و موضوعاتی نظیر حریم خصوصی بیماران هم منشور اخلاق حرفه‌ای تدوین و تصویب شده است که برمبنای آن هم اگر حقوق بیماران رعایت نشود می‌توان از حق بیمار دفاع کرد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: در حوزه دفاع از حقوق شاغلین حرف پزشکی اگر بخواهیم بگوییم کلیه اقدامات انجام شده چقدر کافی و جامع و مانع بوده است باید گفت متاسفانه تقریبا هیچ! چرا که هیچ مانعی یا مبنای برخوردی برای حجم عظیم توهینها به جامعه پزشکی در رسانه‌ها و تریبون‌ها وجود ندارد تا جایی که برای برخی نواختن و تاختن به جامعه پزشکی نام آور و شهرت افرین شده است.

وی اضافه کرد: اگرچه در حوزه الزام هم پیشرفت‌های چندانی نداشته‌ایم، اما در حوزه التزام مشکلات جدی‌تر است. زیربنای التزام آموزش است و هم باید به جامعه پزشکی درخصوص حقوق و شانیت بیماران و مبانی اخلاق پزشکی آموزش مناسب و کافی داد و هم به سیاستگذاران، مسئولان و رسانه‌ها آموزش داد تا حقوق شاغلین حرف پزشکی و جایگاه و شانیت آنان را رعایت کنند.

رئیس زاده گفت: رابطه بیمار و پزشک باید از بالا به پایین باشد، این گونه که بیمار در بالا باشد و درمانگر در مقام خدمت به او، هم در دین و هم در تاریخ ما این گونه است که فرد بیمار جایگاه رفیعی دارد تا جاییکه رسول مکرم اسلام میفرمایند "اگر کسی یک شبانه روز در خدمت بیماری باشد خداوند او را با ابراهیم خلیل محشور می گرداند" و پزشکان باید بدانند که خدمت به بیمار یک برکت و یک نعمت بزرگ است که نباید با او با درشتی و بی رغبتی برخورد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در پایان گفت:مسئولان و سیاستگذاران و رسانه‌ها هم باید بدانند جامعه پزشکی ما خدمات شایانی انجام داده است چه در دوران انقلاب چه در دوران دفاع مقدس و بعد در دفاع از حرم و بخصوص در دوران کرونا، و نباید به دلیل کج روی و اشتباهات معدودی از این جامعه، کل این جامعه سربلند و سرفراز را مورد حمله قرار داد. درنهایت همه باید کنار هم قرار گرفته و کمک کنند تا روند افتخارآمیز رشد جامعه پزشکی و کادر درمان تداوم یابد و روز به روز افتخارات بیشتری توسط این جامعه به دست آید.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.