ارائه خدمات به بیماران صعب العلاج و خاص در کلینیک های طرح سلامت نوروزی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امیرحسام علیرضایی در اجلاس معاونان درمان وزارت بهداشت در تهران گفت: در حال حاضرشاخص اهدای عضو در کشور ۱۳.۴ در هر یک میلیون نفر است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان این که راه اندازی و توسعه دیالیز صفاقی مورد تاکید ماست گفت: افزایش تعرفه نیروی انسانی، اعمال سیاست های تشویقی، ارتقای کیفیت و استاندارد سازی و در اختیار داشتن فضا از جمله اقدامات مورد نیاز توسعه این مراکز است.

وی از ابلاغ بخشنامه "تعالی نظام ارائه خدمات توانبخشی" خبر داد و افزود: ایجاد و ارتقای واحد بازتوانی "توانبخشی" قلبی و ریوی، کلینیک توانبخشی "فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی" در بیمارستان‌های عمومی بالای ۱۰۰ تخت دارای بخش‌های مرتبط، واحد فیزیوتراپی در بیمارستان‌های زیر ۱۰۰ تخت "بالای ۶۴ تخت" و ایجاد بخش توانبخشی بستری بزرگسالان در این آیین نامه مورد تاکید قرار گرفته است.

علیرضایی در خصوص کلینیک‌های توانبخشی راه‌اندازی شده گفت: موافقت اصولی برای ۱۷۵ تخت بستری جدید توانبخشی بزرگسالان صادر شده است. همچنین ۱۴ واحد گفتار درمانی، ۱۰ واحد فیزیوتراپی، ۱۰ واحد کاردرمانی راه اندازی و ۴ بخش بازتوانی قلبی در زمینه ارتقای خدمات توانبخشی در کشور راه اندازی شده است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: براساس ماده ۴۱ قانون جوانی جمعیت مبنی بر تجهیز یا راه‌اندازی حداقل یک مرکز تخصصی درمان ناباروری سطح دو در دانشگاه های علوم پزشکی تاکنون ۷۷ مرکز سطح دو ناباروری در کشور جهت دسترسی به خدمات تخصصی سطح دو فعال شده است.

وی اظهار کرد: تمامی واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضا و بخش های پیوند اعضا در کشور برحسب مورد در ایام نوروز به فعالیت خود ادامه می دهند.

علیرضایی گفت: تمام اورژانس‌های مراکز تخصصی درمان سرطان در ایام تعطیلات فعال هستند، به منظور عدم وقفه در درمان بیماران لازم است کلیه مراکز شیمی درمانی و پرتو درمانی دولتی پاسخگوی تمام مراجعان بوده و در بخش خصوصی با فعالیت حداقل یک سوم تعداد تخت‌های شیمی درمانی سرپایی "حداقل ۲ روز در هفته" خدمات لازم ارائه شود.

به گزارش وبدا رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: دانشگاه های علوم پزشکی باید در مورد مراکزی که ایام تعطیلات نوروز امکان ارائه خدمات تشخیصی، تخصصی و درمانی سرطان را دارند به عموم مردم اطلاع رسانی کنند، در هر دانشگاه حداقل یک مرکز دندانپزشکی شبانه روزی دولتی و درکلان شهرها علاوه بر مراکز دولتی، حداقل ۲ مرکز دندانپزشکی شبانه روزی خصوصی در ایام نوروز باید فعالیت داشته باشند و اطلاع رسانی لازم در این زمینه نیز انجام شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.