پلتفرم‌های دارویی طبق کد پیگیری نسخه الکترونیک اقدام می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی خضریان در توضیح نشست کمیسیون اصل نود گفت: جلسه کمیسیون اصل نود پیرامون اجرای تکالیف قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تدوین مواد ۸، ۲۲ و تبصره ۲ ماده ۸ آیین‌نامه حمایت از تولید دانش ‎بنیان و اشتغال ‎آفرین در حوزه سلامت با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ارتباطات، کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، رئیس سازمان غذا و دارو و معاونان سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. 

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس پیگیری درخصوص تدوین و ابلاغ دستورالعمل زمینه عملیاتی شدن دارو از طریق سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی را یکی از محورهای این نشست عنوان کرد و گفت: آئین‌نامه این موضوع که مربوط به تبصره ۲ ماده ۸ است، به امضای وزرای ارتباطات و بهداشت رسید و ظرف یک تا دو هفته آینده هم عملیاتی می‌شود.

وی در توضیح حوزه عملکرد این آئین‌نامه افزود: این آئین‌نامه در راستای اجرای عدالت و فعال شدن تمامی داروخانه‌ها در چرخه توزیع دارو است که اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد. همچنین مشکلات مردم جهت شناسایی نزدیک‌ترین داروخانه‌هایی که داروی مورد نیاز بیمار را بر مبنای نسخه الکترونیکی پزشک در اختیار دارند رفع و امکان توزیع داروها برای آن‌ها فراهم می‌شود.

خضریان گفت: یکی از اتفاقاتی که بعضا در مورد امنیت سکوهای اینترنتی فروش دارو مطرح می‌شود و مورد تأکید کمیسیون هم هست، این است که این سکوها اجازه دسترسی به اطلاعات دارویی را نخواهند داشت؛ در این زمینه هم در آئین‌نامه مذکور پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است، تعیین تکلیف وظایف سکوها، داروخانه‌ها، سازمان غذا و دارو و نحوه و شرایط انجام این آئین‌نامه هم در ابتدا به صورت ۶ ماه آزمایشی مشخص شده است تا در صورت نیاز به رفع اشکال، اصلاحات لازم در آئین‌نامه‌های اجرایی هم صورت بگیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اضافه کرد: از نکات مهم و قابل‌توجهی که در آئین‌نامه پیش‌بینی شده این است که این سکوها صرفا براساس کد پیگیری نسخه الکترونیک اقدام می‌کنند و اطلاعات دارویی در اختیار آنان قرار نمی‌گیرد تا امنیت بیماران و شهروندان هم در این سکوها حفظ و رعایت شود.

وی افزود: از موضوعات دیگری که در این نشست طرح و بررسی شد پیگیری تدوین برنامه هوشمندسازی زنجیره تأمین خدمات و فرآورده‌های سلامت محور و موضوع پیگیری عدم تدوین پیش‌نویس آئین‌نامه نحوه فعالیت کسب‌وکارهای حوزه سلامت دیجیتال و برنامه‌ حمایتی و فرایندهای اخذ مجوز فناوری‌های حوزه سلامت دیجیتال بود که اقدامات هر دو مورد توسط وزارت بهداشت صورت گرفته و ظرف یک ماه آینده به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد رسید. 

خضریان پیگیری عدم تدوین آئین‌نامه موضوع مواد ۶۰ و ۷۹ قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال ۱۳۸۲ را از دیگر مواد مورد بررسی در نشست امروز این کمیسیون خواند و گفت: در این مورد موضوع آئین‌نامه باید با نظر مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت بگیرد. براساس گزارش وزیر بهداشت در این نشست پیش‌نویس این آئین‌نامه در ۱۵ اسفندماه سال ۱۴۰۲ از سوی این وزارتخانه ارائه و جهت نهایی شدن به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس خاطرنشان کرد: نماینده سازمان برنامه و بودجه هم در جلسه قول نهایی شدن آن را تا نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری و ارائه آن جهت تصویب به کارگروه موضوع ماده ۷۹ قانون تجارت الکترونیکی برسد.

وی در توضیح جمع‌بندی‌های این کمیسیون تصریح کرد: این کار قدم بسیار بزرگی در جهت ارائه خدمت به مردم بخصوص بیمارانی است که برای پیدا کردن دارو در داروخانه‌ها سرگردان هستند. بیماران گاهی مجبور می‌شوند برای پیدا کردن دارو به ده‌ها داروخانه مراجعه کرده که بعضا هم نمی‌توانند داروی مورد نظر را پیدا کنند.

به گزارش ایسنا خضریان در پایان با اشاره به پیگیری کمیسیون اصل نود برای استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک گفت: بر این اساس سکوهایی که آمادگی دارند می‌توانند در قالب آیین‌نامه‌ای که ذیل موضوع تهیه شده، فعالیت کنند. روش کار اینگونه است که مردم می‌توانند یکی از سکوها را انتخاب کرده و کد دریافت دارو که پزشک به آنها داده را در سکو وارد کنند و از طریق آن داروی خود را تهیه کنند. در اینجا محتوا و مشخصات دارو در اختیار سکو قرار نمی‌گیرد؛ بلکه تنها کد دارو به سکو داده می‌شود. سکو نیز به داروخانه مراجعه کرده و براساس آن کد داروی بیمار را تهیه و به او می‌رساند که این اقدام یک خدمت بزرگ به مردم است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.