در حوزه مکمل‌های دارویی به خودکفایی رسیده‌ایم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حیدر محمدی در آیین افتتاحیه "دوازدهمین همایش مکمل‌های غذایی و دارویی" و "سیزدهمین همایش طلای سبز" که صبح امروز، ۲۹ فروردین برگزار شد گفت: بر این باور هستم که در کنار هم قرار گرفتن یک امر خوب به حساب می‌آید لذا برگزاری برخی رویدادها به صورت همزمان را مثبت ارزیابی می‌کنم. تعدد برگزاری همایش‌های مربوط به حوزه سلامت نیز مثبت قلمداد می‌شود، چرا که موجب انرژی مثبت برای جامعه و ذی‌نفعان می‌شود. این همایش‌ها با محوریت تولید برگزار می‌شوند که یک رویکرد بسیار خوب است.

وی افزود: اقدامات و خودکفایی در حوزه سلامت جزو دستاوردهای مهم کشور است، شرکت‌های فعال در زمینه مکمل‌های غذایی و دارویی طی سال گذشته زحمات فراوانی کشیدند. آمار و ارقام بیانگر این است که همواره در زمینه تولید به خوبی عمل کرده‌ایم و رکوردهایی را در سال ۱۴۰۲ ثبت کردیم، در ارتباط با حوزه مکمل‌های دارویی به خودکفایی رسیده‌ایم و به این موضوع می‌بالیم. من بر این باور هستم برگزاری همایش‌های مکمل‌های غذایی و رژیمی در واقع یک جشن به منظور بالیدن به خودکفایی کشور در حوزه مکمل‌های دارویی است.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به شعار سال ۱۴۰۳ مبنی بر "جهش تولید با مشارکت مردم" گفت: موضوع تولید برای سالیان سال توسط مقام معظم رهبری مطرح شده که نشان از اهمیت این موضوع دارد. بنابراین باید به عنوان نقطه‌ ثقل فعالیت‌های دولت در نظر گرفته شود.

محمدی موضوع جهش تولید را مورد اشاره قرار داد و گفت: در بحث جهش تولید نیز باید از یک نقطه به یک نقطه بسیار بالاتر برویم و روند اجرایی را با سرعت بیشتری طی کنیم، سازمان غذا و دارو همواره بر موضوع تولید توجه می‌کند، بررسی‌ها بیانگر این است که سازمان غذا و دارو همواره به موضوع تولید توجه می‌کند اما با توجه به شعار سال نیز وظیفه داریم به موضوع تولید بیشتر توجه کنیم.

وی با بیان اینکه ذی‌نفعان می‌توانند در امر تولید اثرگذار باشند افزود: به طور قطع مشارکت ذی‌نفعان می‌تواند در اجرای امور بسیار موثر باشد و این موضوع در تمام دنیا اثبات شده است. مشارکت ذی‌نفعان می‌تواند سبب بروز نتایج مطلوب شود به همین دلیل سازمان غذا و دارو موضوع مشارکت ذی‌نفعان را همواره در کانون توجه قرار داده است.

رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: از سال ۹۹ در سازمان غذا و دارو مسئولیت مدیریتی داشته‌ام، همواره برای موضوع برون‌سپاری تلاش کرده‌ایم؛ سازمان غذا و دارو در ارتباط با موضوع برونسپاری در برخی از بخش‌ها موفق عمل کرده و در برخی از بخش‌ها نیز موفقیتی حاصل نشده است. به طور قطع، برونسپاری مستلزم برخی نیازها و زیرساخت‌ها است. دستگاه‌های نظارتی می‌بایست در زمینه مشارکت به ما کمک کنند چرا که مسائل متعددی در زمینه حاکمیتی مطرح می‌شود.

محمدی تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای با سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی منعقد شده، سازمان غذا و دارو به تنهایی نمی‌تواند در زمینه دارو اقدام کند و باید مشارکت‌ها و کمک‌هایی صورت گیرد. بر این باور هستم که اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نیز به دنبال مشارکت با سایر گروه‌ها است.

وی با بیان اینکه موضوع تعارض منافع در کانون توجه دستگاه‌های نظارتی قرار دارد افزود: دستگاه‌های نظارتی در امر مشارکت بر موضوع نداشتن تعارض منافع تاکید دارند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: نسبت به قیمت گذاری برخی از شرکت‌ها انتقاداتی وارد کرده‌ایم، برخی از شرکت‌ها فقط قیمت را از سندیکاها استعلام می‌کنند اما ما نسبت به این موضوع انتقاداتی وارد کردیم و به اعلام کرده‌ایم که قیمت پیشنهادی خود را به ما اعلام کنند.

محمدی در خصوص برخی از مسائل حوزه صادرات نیز گفت: برخی از شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که اطلاعات آنها در اختیار سندیکاها قرار گرفته است و آنها در ارتباط با موضوع صادرات با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

وی در خصوص بازدیدهای ادواری سازمان غذا و دارو نیز اظهار کرد: سازمان غذا و دارو به منظور ارزیابی‌های شرکت‌ها در جهت اجرای بازدیدهای ادواری گام برداشته است و در این بازدیدها نسبت به ارزیابی شرکت‌ها اقدام می‌کند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به شعار سال ۱۴۰۳ گفت: سازمان غذا و دارو به منظور تحقق شعار سال جاری باید نسبت به تسهیل فرایندها اقدام کند. به طور مثال فرایند صدور مجوزها و پروانه‌ها باید با سرعت بیشتری انجام شود و فرایند صدور مجوزها باید به صورت الکترونیک باشد. به دلیل برخی حمله‌های سایبری در هفته‌های پایانی اسفند ماه ۱۴۰۲، دستگاه‌های نظارتی ما را مکلف کردند که سامانه اتوماسیون خود را از دسترس خارج کنیم.

محمدی گفت: خارج شدن سامانه اتوماسیون سازمان غذا و دارو سبب شده که روند پیشروی امور کمی کند شود. امیدواریم معاونت انفورماتیک سازمان غذا و دارو با همکاری دستگاه‌های نظارتی بتواند مشکلات موجود در ارتباط با سامانه اتوماسیون را برطرف کند تا روند پیشروی امور و فرایندها سرعت گیرد.

وی با بیان اینکه رویکرد منع واردات در زمینه‌هایی که به خودکفایی رسیده‌ایم همواره یک نقطه مشترک میان تمام روسای سازمان غذا و دارو به حساب می‌آید افزود: سازمان غذا و دارو در زمینه‌هایی که به خودکفایی رسیده‌ایم و از توانایی تولید بالایی برخوردار هستیم بر موضوع منع واردات تاکید دارد. به طور قطع، سازمان غذا و دارو به رویکرد منع واردات ادامه می‌دهد و در مسیر استفاده از ظرفیت ذی‌نفعان گام برمی‌دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: دو مجموعه به صورت موازی در زمینه گیاهان دارویی فعالیت می‌کردند، سازمان غذا و دارو آمادگی دارد که فقط با یک مجموعه در یک حوزه خاص همکاری کند. متاسفانه این شرکت‌ها یکدیگر را قبول نداشتند اما در حال حاضر این شرکت‌ها به توافق رسیده‌اند و با سازمان غذا و دارو همکاری می‌کنند. سازمان غذا و دارو دست همکاری خود را به سمت شرکت‌ها دراز می‌کند و مفتخر است که از تجارب ارزشمند شرکت‌ها در زمینه مکمل‌های غذایی و دارویی استفاده کند. سازمان غذا و دارو فقط نقش هماهنگ کننده را بر عهده دارد و میان دلسوزان این حوزه هماهنگی برقرار می‌کند.

محمدی یادآور شد: زمان صدور پروانه کاهش یافته است، افزود: همچنین لزوم تمدید پروانه‌ها از کمیسیون قانونی حذف شده است.

وی با بیان اینکه در زمینه افزایش صادرات در حوزه تولید انتظاراتی داریم افزود: توسعه صادرات می‌تواند به شرکت‌ها بسیار کمک کند. سازمان غذا و دارو آمادگی دارد که در زمینه افزایش صادرات به شرکت‌ها کمک کند. انجمن‌ها می‌توانند بر موضوع نحوه قراردادهای صادراتی به ما کمک کنند. موضوع کیفیت در امر صادرات از اهمیت فراوانی برخوردار است و هنگامی که بتوانیم بخش عظیمی از بازارهای جهانی را از آن خود کنیم، دیگران نمی‌توانند به کیفیت محصولات تولیدی کشور انتقادی وارد کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هنگامی که کیفیت محصولات تولیدی افزایش یابد، می‌توانیم مردم را در جهت استفاده از محصولات تولید داخلی اقناع کنیم.

محمدی در خصوص ضرورت تولید مواد اولیه دارویی نیز گفت: موضوع اهمیت تولید مواد اولیه دارویی باید در کانون توجه قرار گیرد. بخش عمده‌ای از مواد اولیه مکمل‌های دارویی و گیاهی در زیست‌بوم کشور تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: در زمینه ثبت اطلاعات و شفافیت در زمینه دارویی بسیار خوب عمل کرده‌ایم، موضوع شفافیت سازی در زمینه مکمل‌های غذایی و دارویی نیز در حال انجام است. اگر اطلاعات از ابتدای زنجیره‌ تولید تا مصرف به طور کامل ثبت شود، به طور قطع می‌توانیم در تصمیم‌گیری‌های آینده بهتر عمل کنیم.

به گزارش ایسنا رئیس سازمان غذا و دارو در پایان اضافه کرد: صادرات مکمل‌های غذایی و دارویی مطلوب نیست، ما با استفاده از قوی کردن ارتباطات خود می‌توانیم در زمینه صادرات مکمل‌های غذایی و دارویی خوب عمل کنیم. ما در ارتباطات خود با مسئولان سایر کشورها با درخواست‌های صادرات محصول مواجه هستیم. همچنین صادرات شیر خشک از وضعیت خوبی برخوردار است. امیدوارم که با اقدامات خود بتوانیم میزان صادرات مکمل‌های غذایی و دارویی را در سال ۱۴۰۳ افزایش دهیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.