درصد پر شدن ظرفیت دستیاری برخی رشته ها تخصصی در مرز بحران قرار دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس زاده در مراسم روز علوم آزمایشگاهی که در سالن همایش رازی برگزار شد نسبت به مسائل و چالش های جدی جامعه پزشکی کشورهشدار داد و خطاب به مسئولین کشور گفت: چنانچه فرصت حل چالش ها و مسائل مرتبط با وضعیت جامعه پزشکی کشور را از دست بدهیم، نظام سلامت کشور در بسیاری از حوزه های پزشکی و سلامت دچار بحران خواهد شد و در چنین شرایطی حل این بحران ها به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی آمار ورودی دستیاری برخی رشته های تخصصی مانند "اطفال، بیهوشی و طب اورژانس" را بسیار نگران کننده توصیف کرد و گفت: مفهوم هر کدام از این آمارها این است که ما در آینده دچار چالش خواهیم شد و باید هر چه سریع تر چاره اندیشی کنیم.

وی افزایش ظرفیت های پزشکی را ساده ترین و کم اثر ترین روش چاره جویی در حوزه کمیت و کیفیت مسائل جامعه پزشکی عنوان کرد و افزود: همه مسئولین و عزیزان بدانند چاره مشکلات جامعه پزشکی فقط در افزایش ظرفیت ها نیست بنابراین به همه مسئولین عزیز کشور و به بزرگان جامعه پزشکی عرض می کنم پیش از آنکه این کلان چالش ها به بحران لاینحل تبدیل شود چاره ای بیاندیشند.

رئیس زاده گفت: طرح چنین مباحثی از سوی جامعه پزشکی از منظر حفظ سلامت مردم است، مسئولین مسائل و چالش های جامعه پزشکی را واکاوی کنند و مشکلات حوزه های مختلف از جمله دارو، علوم آزمایشگاه، پزشکی،ندانپزشکی، داروسازی و همه رشته های علوم پزشکی را در یابند ما هم در این مسیر مساعدت شان می کنیم چرا که وظیفه ما بازگویی و هشدار به موقع مسائل و چالش ها است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی جامعه علوم آزمایشگاهی را چشم های بینا و تیزبین جامعه پزشکی در تشخیص انواع بیماری ها دانست و گفت: انجمن های فعال و هیات مدیره های انجمن ها در این حوزه از رصد تحولات آینده در حوزه علوم آزمایشگاهی غافل نشوند. در واقع از نقش بیگ دیتاها، بیومارکرها، پرسیژن مدیسن، پرسنولایز، مدیسن هوش مصنوعی و نقشه ژنتیک هر فردی که به تشخیص زودرس بیماری ها کمک می کند غافل نشویم.

وی افزود: مجموعه این مباحث علوم آزمایشگاهی دنیا را دچار تغییرات جدی و بنیادین خواهد کرد، اگر ما از رصد این تحولات غافل بمانیم جاگیاه خوبی را در آینده علوم آزمایشگاهی نخواهیم داشت. بنابراین استدعا دارم متناسب با نیاز کشور در این حوزه ها آینده نگاری شود و در داشنگاه ها بحث کنند و نسبت به بحث و پیگیری این تغییر و تحولات در کنگره ها و کنفرانس ها مبادرت لازم به عمل آورید.

رئیس زاده با اشاره به جایگاه حکیم اسماعیل جرجانی به عنوان یکی از مفاخر بزرگ کشور در بخشی از صحبت هایش در این مراسم حفظ و زنده نگه داشتن یاد مفاخر کشور را بسیار ارزشمند خواند و گفت: جامعه علوم آزمایشگاهی از اینکه خودشان را منتسب به طبیب همه اعصار وقرون می دانند باید بدان افتخار کنند و ادامه دهنده مسیر این مشاهیر بزرگ باشند.بنابراین اعضای علوم آزمایشگاهی به میمنت این نامگذاری و شکرانه این رخداد بزرگ زندگی نامه این حکیم بزرگ ایرانی را که از افتخارات ما است، مطالعه کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در پایان اضافه کرد: حکیم جرجانی اولین پزشک در دوران اسلام است که کتاب عظیم و مرجع "ذخیرهٔ خوارزمشاهی" را به عنوان جامع‌ترین متن پزشکی به زبان فارسی کتابت کرد. ایشان حق بزرگی به کردن ما ایرانیان و فارسی زبانان در سراسر دنیا دارد، این کتاب بعد از "الحاوی" و "قانون ابن سینا" جامع ترین کتاب دوره خودش بوده است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.