خرید و فروش دارو از سوی سکوها ممنوع است
 به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مدتی است که فروش اینترنتی دارو، به یکی از مباحث مهم حوزه سلامت تبدیل شده و مانند بسیاری از طرح‌ها در ابتدای راه، با مخالفت‌ها و موافقت‌هایی همراه است.
 
مشاور عالی انجمن داروسازان ایران در مصاحبه‌ای به مشخص نبودن مبدأ ارسال دارو از طریق پلتفرم‌ها اشاره کرد و گفت: هنوز فروش اینترنتی دارو نداریم، داروهای سقط جنین، داروهای تحت کنترل و داروهایی که نیاز به نسخه دارند در حال حاضر از طریق پلتفرم‌ها به فروش می‌رسند و طبق قانون باید مبدأ ارسال کالا و اینکه دارو تحت نظر دکتر داروساز ارسال شده یا خیر، مشخص باشد.

بهمن صبور نایب‌رئیس انجمن داروسازان تهران نیز در این خصوص گفت: فروش دارو در فضای مجازی نیازمند زیرساختی امن است. اگر زیرساخت منسجمی را به دور از هر گونه سوء‌استفاده ایجاد کنیم، می‌توانیم کم‌کم فروش مجازی دارو را هم داشته باشیم اما در ابتدای راه و برای شناسایی باگ‌های سیستم فروش دارو باید با وارد کردن محصولات آرایشی و مکمل‌ها کار را کلید بزنیم.

این درحالی است که سیدرضا مظهری رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت از ابلاغ آیین‌نامه فروش اینترنتی دارو طی چند روز آینده خبر داد، موضوعی که مورد انتقاد انجمن داروسازان ایران قرار گرفت که به همین منظور نامه‌ای را برای رئیس‌جمهور ارسال کردند و خواستار بررسی بیشتر موضوع شدند.

فروش اینترنتی دارو غیرمجاز است

سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص به مخالفت سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو اشاره کرد و گفت: سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست. هنوز تأکید می‌کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است، آنچه در مورد حمل دارو توسط سکوها تدوین و توسط وزارت ارتباطات اعلام شد "آیین‌نامه حمل دارو از طریق سکوی اینترنتی است" و به‌ هیچ‌وجه فروش اینترنتی دارو مطرح نیست.

خرید و فروش دارو از سوی سکوها ممنوع است

وی درخصوص ابلاغ آیین‌نامه عرضه و حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی اظهار کرد: تدوین این آیین‌نامه با برگزاری جلسات متعدد بین سازمان غذا و دارو و وزارت ارتباطات به‌منظور بررسی‌های تخصصی موضوع انجام شد. ضمن اینکه در این آیین‌نامه تأکید شده است که هرگونه خرید، فروش و انبارش دارو توسط سکوهای اینترنتی غیرمجاز و غیرقانونی است. پس از ثبت کد رهگیری نسخه توسط بیمار در سامانه سکوهای مورد تأیید "سازمان غذا و دارو" نسخه از طریق سکو حمل و به نشانی متقاضی که در سیستم ثبت شده است، تحویل داده می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه موضوع فروش اینترنتی دارو به ‌هیچ‌ عنوان مطرح نیست گفت: این آیین‌نامه تنها در مورد حمل دارو و تحویل آن به نشانی بیمار به‌صورت غیرحضوری است. همچنین عرضه داروهای خاص، سهمیه‌ای، تحت کنترل و دارای شرایط خاص حمل، توسط پلتفرم‌ها صورت نخواهد گرفت.

تشویق به مصرف فرآورده‌های دارویی از طریق سکوها، ممنوع

محمدی تأکید کرد: مجوز فعالیت سکوهای اینترنتی متقاضی فعالیت در حوزه حمل دارو در یک کارگروه مشترک توسط سازمان غذا و دارو با همکاری وزارت ارتباطات صادر می‌شود. تمامی متقاضیان فعالیت در این حوزه باید ضوابط فنی سازمان غذا و دارو را دارا و حائز شرایط باشند. دوره‌های آموزشی توسط سازمان غذا و دارو برای سکوهای متقاضی برگزار خواهد شد.

وی افزود: وزارت بهداشت "سازمان غذا و دارو" مسئولیت نظارت بر ضوابط اجرایی و فنی را دارد و سکوها مکلف به رعایت این ضوابط هستند. در این آیین‌نامه، درج هرگونه تبلیغات و تشویق به مصرف فرآورده‌های دارویی و خرید، فروش و انبارش برای سکوها غیرمجاز اعلام و کاملاً منع شده است.

سازمان غذا و دارو مرجع پیگیری تخلفات

رئیس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: اگر داروخانه‌ای می‌خواهد در روند ارسال دارو با سکوهای اینترنتی مشارکت داشته باشد باید درخواستش را به سازمان غذا و دارو ارسال کند، تنها داروخانه‌های مورد تأیید این سازمان مجاز به فعالیت در این حوزه خواهند بود. همچنین در صورت ثبت شکایت از سکو یا داروخانه، سازمان غذا و دارو مرجع پیگیری معرفی شده است. روزنامه ایران

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.