سالانه ۲ میلیارد آزمایش در ایران انجام می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در حاشیه برگزاری پانزدهمین کنگره بین المللی و بیست و یکمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران با بیان این مطلب درباره نقش آزمایشگاه ها در نظام سلامت گفت: آزمایشگاه ها در تمام ابعاد وجود نظام سلامت، نقش بی بدیل و شناخته شده ای دارند و این نقش در سال های اخیر قوت بیشتری گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که بیش از ۷۰ درصد تشخیص ها در علم پزشکی بدون اتکا به یافته های آزمایشگاه ها غیرممکن است گفت: آزمایشگاه ها اسناد معتبری برای تشخیص بیماری ها به پزشکان می دهند و نقش ارزنده آزمایشگاه ها روزبه روز گسترده‌تر شده است. آزمایشگاه ها در تشخیص بیماری هایی که در آینده گریبان فرد را می گیرد نقش اساسی دارند تا میزان مرگ و میر را کاهش دهند، اگر یافته علوم آزمایشگاهی از اول بیماری یک فرد در دسترس باشد اثربخشی تشخیص بیشتر خواهد شد.

وی افزود: اکنون در کشور بیش از ۶ هزار آزمایشگاه داریم که از این تعداد ۳۳۰۰ آزمایشگاه در بخش خصوصی فعال هستند،۲ میلیارد آزمایش در سال در ایران انجام می شود و میزان خطای این موارد در کشورمان بسیار اندک است. لذا اتصال مباحث بهداشتی و درمانی در کشور بدون داشتن آزمایشگاه باکیفیت ممکن نیست. این در حالی است که علاوه بر نیروی انسانی ماهر و مواد و تجهیزات، تامین کیت های آزمایشگاهی نیز مهم است که اکنون در کشورمان دسترسی به کیت ها مشکل دارد و باید بتوان نیازهای علوم آزمایشگاهی را حل و از مکانیزهای هوشمند وارداتی در این باره استفاده کنیم.

زالی در پایان اضافه کرد: بعضی از کیت ها، کیت های بسته هستند که دستگاه با آن کیت ویژه خود کار می کند لذا همکاران و محققان فعال در این زمینه باید مورد حمایت قرار بگیرند و نیازهای بومی آنان نیز تامین شود، نقش کنگره در نظام سلامت و در تشخیص آزمایشگاه ها بسیار مهم است، این کنگره یکی از سمینارهایی است که در سال های اخیر به خوبی برگزار می شود و عمده بحث آن ارتقا و سنجش کیفیت است. همشهری آنلاین

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.