اگر پوشش بیمه‌ها درست باشد قیمت دارو در کشور گران نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیدحیدر محمدی با تاکید بر اهمیت بحث تجویز و مصرف منطقی دارو گفت: معتقدیم به رغم همه تلاش‌های صورت گرفته هنوز مصرف و تجویز دارو در کشور منطقی نشده و این موضوع دلایل متعددی دارد.

وی افزود: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تقریباً حدود نیمی از داروها دارای تجویز و مصرف نامناسب هستند. در عین حال نیمی از بیماران نیز در مصرف صحیح داروها کوتاهی می‌کنند، این در حالی است که استفاده نامناسب از داروها می‌تواند منجر به هدر رفت منابع شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به چالش‌های اصلی تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در این زمینه کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو را تشکیل داده است و دستورالعمل‌های مربوطه نیز در این راستا تدوین شده است.

محمدی به اقدامات مرتبط با تأمین پایدار دارو و آموزش‌های صورت گرفته در راستای تجویز و مصرف منطقی دارو در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو از سال ۱۳۷۹ در کشور تشکیل شده است و هدف تشکیل این کمیته ارتقای سطح خدمات در حوزه دارو و ارائه الگوی صحیح مصرف داروها بوده است.

به گزارش مهر وی در پایان افزود: موضوع مصرف منطقی همیشه به معنای کم کردن مصرف نیست بلکه در برخی موارد داروهایی که باید مصرف شود نیز به صورت صحیح مصرف نمی‌شوند، تأمین دارو به سختی در کشور انجام می‌شود و تأمین نقدینگی، تأمین مواد اولیه و جابجایی ارز با سختی انجام می‌شود و امیدواریم با مجموعه اقدامات انجام گرفته تجویز و مصرف دارو در کشور مدیریت شود. 

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.