اجرای "منتورشیپ" روانشناختی برای دستیاران ۲۷ گروه پزشکی با حفظ محرمانگی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی  با بیان اینکه دوران دستیاری پزشکی دوران بسیار سختی است و در همه جای دنیا دستیاران پزشکی با خطراتی مواجه هستند و اغلب دچار سندرم فرسودگی شغلی یا burnout می‌شوند گفت: بیش از نیمی از دستیاران پزشکی در جهان به خصوص در رشته های طولانی‌تر با شیفت های سخت و پرکار درگیر سندرم فرسودگی شغلی می‌شوند و لازم است دستیاران در این دوران تحت حمایت قرار گیرند.

وی از اجرای طرح "منتورشیپ" یا "ولبینگ منتورشیپ" برای دستیاران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای حمایت روانشناختی از دستیاران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و افزود: سال گذشته طرح "منتورشیپ" برای مناسب سازی شرایط در گروه کودکان و ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به صورت پایلوت اجرا شد و امسال قرار است برای ۲۷ گروه بالینی که دستیار دارند نیز انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در طرح یاد شده اساتید جوان گروه های مختلف دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نقش اصلی را به عنوان منتورشیپ دارند و رابط بین دستیار و متخصصان روانشناختی مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی محسوب می‌شوند.


زالی در خصوص انتخاب منتورشیپ‌ها تصریح کرد: اساتید جوان را به عنوان منتورشیپ در این طرح انتخاب کردیم چراکه سنشان پایین تر از باقی اساتید است و به راحتی می‌توانند با نسل جوان دستیاری ارتباط برقرار کنند. از طرفی برای تمام این اساتید منتور دوره آموزشی توانمندسازی برگزار کردیم. منتورها از نظر برقراری ارتباط، مدیریت خشم و کنترل استرس و... آموزش دیده‌اند، بنابراین فردی که رابط ما با دستیاران در یک گروه بالینی در طرح منتورشیپ است علاوه بر اینکه پزشک و در گروه خود متخصص است دوره های یاد شده را هم گذرانده و این آموزش‌ها را دیده است.

وی اظهار کرد: فرآیند دوره یاد شده به نحوی است که دستیار پزشکی با مراجعه به این منتورها در گروه خود می‌توانست به پشتیبانان طرح مذکور یعنی متخصصان در مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متصل شود، این طرح با حفظ محرمانگی و رعایت محرمانگی اجرا می‌شود، اخیرا در اجرای این طرح "کیو آر کد" مخصوصی به افراد داده می‌شود تا فرد بدون اینکه انگی به او زده شود بتواند با این "کیو ار کد" مستقیما به کارشناسان حوزه روانشاسی در مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متصل شوند و مشکل خود را بیان کنند.

به گزارش ایسنا رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان در پاسخ به اینکه با توجه به اجرای طرح مذکور طی سال گذشته نتایج اجرای این طرح را چطور ارزیابی می‌کنید؟ گفت: خوشبختانه در هر دو گروه یعنی گروه کودکان و ارتوپدی دستیارانی که نیاز به حمایت روانشناختی تخصصی و حرفه ای داشتند، مورد حمایت قرار گرفتند و انشالله این طرح مستمر خواهد بود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.